خرما و کبد چرب

توضیحات:

 • به نام خدا

  کبد چرب بیماری است که امروزه شیوع آن گسترش‌یافته است. از دلایل به وجود آمدن این بیماری به عدم تحرک کافی داشتن رژیم غذایی نامناسب و مصرف غذاهای چرب با کلسترول بالا می‌توان اشاره کرد. وجود چربی در هر کبد امری عادی و نرمال است، اما اگر چربی کبد بیش از 5 تا 10 درصد باشد، فرد به کبد چرب مبتلا شده است. انواع خرما از خوراکی‌هایی است که می‌توانید برای درمان در رژیم غذایی خود بگنجانید. در ادامه با ما همراه باشید تا خواص خرما بر کبد چرب را برای شما شرح دهیم.

   

  خواص خرما بر کبد چرب چیست؟

  از آنجایی که مصرف مواد قندی می‌تواند منجر به تجمع آن‌ها و تشکیل چربی‌های مازاد شود، شاید برایتان جالب باشد که ماده قندی می‌تواند در رژیم غذایی افراد مبتلا به کبد چرب قرار گیرد. در ادامه به توضیح نقش خرما در رژیم غذایی افرادی که از چربی کبد رنج می‌برند، پرداخته‌ایم.

  کاهش وزن اولویت اول

  یکی از الزاماتی که پزشکان برای افراد مبتلا به کبد چرب بیان می‌کنند، کاهش وزن است. کاهش وزن به کاهش چربی کبد کمک شایانی می‌کند. خرما میوه‌ای غنی از فیبر است. فیبرها سرعت فرایند هضم را کاهش می‌دهند و این موضوع به کاهش وزن کمک می‌کند. علاوه بر آن مواد قندی در خرما می‌تواند میزان ولع افراد به مواد شیرین را کم کند.

  خرما کلسترول ندارد

  کلسترول عامل اساسی و مهم به وجود آمدن کبد چرب است. همچنین افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند ممنوعیت مصرف کلسترول را تجربه خواهند کرد. خرما عاری از کلسترول است، پس ممنوعیتی برای مصرف آن در زمان بیماری ندارید. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که هیچ‌گاه حد تعادل را فراموش نکنید. هر ماده مفید در صورت مصرف بیش‌ازحد می‌تواند خطرآفرین باشد.

  خرما غنی از اسیدهای چرب

  یکی از مواد توصیه‌شده برای کنترل بیماری کبد چرب و کاهش اثرات و عوارض آن امگا 3 است. خرما منبع اسید چرب امگا 3 بوده و به بهبود شرایط شما کمک می‌کند.

  خواص آنتی‌اکسیدان خرما

  افرادی که به چربی کبد مبتلا می‌شوند دچار التهاب آن نیز می‌شوند. آنتی‌اکسیدان‌ها با خواص ضدالتهابی این عارضه را کاهش خواهند داد. خرما با بهره‌گیری از خواص آنتی‌اکسیدان‌های مختلف خود به فرد کمک خواهد کرد که التهاب کمتری داشته باشد.

  ترشح انسولین

  در صورت ترشح ناکافی یا عملکرد ناصحیح انسولین، سلول‌ها، گلوکز را به‌عنوان ماده مغذی دریافت نمی‌کنند که این موضوع منجر به تجمع قندها و تبدیل آن‌ها به چربی می‌شود. خرما حاوی منگنز است که این ماده غذایی به تقویت غده پانکراس کمک می‌کند. غده پانکراس علاوه بر ترشح انسولین به ترشح آنزیم‌هایی خواهد پرداخت که پروتئین‌ها و چربی‌ها را نیز تجزیه خواهند کرد.

  پتاسیم تصفیه‌کننده کبد

  یکی دیگر از خواص خرما بر کبد چرب وجود پتاسیم در آن است. پتاسیم و مواد معدنی دیگر در خرما به پاک‌سازی کبد کمک شایانی می‌کند. علاوه بر آن خرما به حذف فلزات سنگین و سموم از بدن نیز کمک خواهد کرد.

  کلام آخر

  یکی از اعضا حیاتی بدن که سلامت آن نقش مهمی در بدن دارد کبد است. اختلال در عملکرد کبد منجر به بیماری‌های دیگری خواهد شد. این واقعیت نیست که کبد خاصیت خوددرمانی دارد، اما نمی‌شود توجه به‌سلامت آن را نادیده گرفت. یکی از بیماری‌هایی که از بی‌توجهی به‌سلامت کبد به وجود می‌آید، کبد چرب است. در مقاله بالا به خواص خرما بر کبد چرب و نقش کنترلی آن در این بیماری اشاره کردیم. بیماری‌های کبد جز بیماری‌های خاموش به‌حساب می‌آیند. پس با توجه مداوم به این عضو به حفظ سلامت هرچه بیشتر آن کمک کنید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :