راهنمای خرید آسیاب قهوه ، چرا باید یک آسیاب قهوه بخریم

توضیحات:

 • به نام خدا

  اگر قهوه‌ای می‌خواهید که طعمی بهتر از همیشه داشته باشد، باید روی یک دستگاه آسیاب قهوه سرمایه‌گذاری کنید. آسیاب‌های مختلفی در بازار وجود دارند و همین تنوع انتخاب بهترین مورد را سخت‌تر می‌کند.

  چرا باید یک آسیاب قهوه خرید؟

  قبل از این که نکات لازم در مورد خرید دستگاه را برای‌تان بگویم، باید بدانید که اساسا چرا به آن نیاز دارید:

  قهوه پودر شده به اندازه کافی خوب نیست

  بسیاری از بسته بندی های قهوه پودر شده (معمولا آن هایی که به روز تولید و عرضه نمی‌شوند)، مدت زیادی قبل از خرید شما بیات شده اند و کیفیت اصلی خود را از دست داده اند، اما کافی است خودتان دانه های قهوه را آسیاب کنید.

  در لحظه عطر  قهوه آزاد می‌شود و همه فضا را پر می‌کند. با نوشیدن یک فنجان قهوه تازه آسیاب‌شده، خودتان تفاوت را احساس خواهید کرد.

  قهوه‌ای که از قبل پودر شده باشد، آن عطر و طعم تازگی را ندارد. همه می‌خواهیم قهوه مخصوصی که می‌خریم بهترین طعم و عطر ممکن را داشته باشد پس بهتر است خودمان دانه‌‌ها را آسیاب کنیم یا قهوه ای را خریداری کنیم که به تازگی آسیاب شده باشد.

  قهوه باید متناسب با نوع قهوه ساز و روش دَم کردن آسیاب شود

   

  برای هر نوع قهوه ساز و روش دم کردن، دانه‌ها باید به میزان مشخصی آسیاب شوند. برای اینکه با این میزان آشنا شوید پیشنهاد میکنم مطلب میزان آسیاب قهوه برای روش های مختلف را مطالعه کنید.

  قهوه‌ای که از قبل پودر شده باشد نه تنها تازه نیست، بلکه ممکن است بیش از حد نرم یا درشت باشد. همین جا اشاره کنم که اگرچه بسیاری از آسیاب‌ها درجات مختلف برای آسیاب دارند اما معمولا نمی‌توانند دانه‌های قهوه را به اندازه‌ای که برای قهوه ترک لازم است نرم کنند.

  می‌خواهید قهوه را به روش‌های مختلف دم کنید

  بیایید تصور کنیم شما دستگاه‌های مختلفی در خانه دارید. یک V60، یک اسپرسوساز خانگی و یک فرنچ پرس. چرا باید برای هر دستگاه یک نوع قهوه بخرید؟ می‌توانید یک آسیاب بخرید و هر بار متناسب با دستگاه قهوه را پودر کنید.

  به علاوه، عصاره‌ای که از قهوه به دست می‌آید تا حدود زیادی به درجه آسیاب شدن آن بستگی دارد. با تغییر درجه آسیاب می‌توانید طعم‌های متفاوتی به دست بیاورید.

  از نوشیدن قهوه بد خسته شده‌اید

   

  وقتی قهوه به خوبی آسیاب نشده باشد، بافت ناهماهنگی پیدا می‌کند و خوب دَم نمی‌کشد. این مسئله روی طعم قهوه تاثیر می‌گذارد. ممکن است آن را تُرش یا تلخ کند. همچنین ممکن است باعث شود هر بار که قهوه را دم می‌کنید طعم متفاوتی به دست بیاید.

  اگر دستگاه آسیاب قهوه خانگی شما کیفیت مناسب را نداشته باشد، ممکن است دانه‌ها بیش از حد درشت یا ریز شوند. دانه‌های درشت عصاره کمتری رها می‌کنند که باعث ایجاد طعم ترش می‌شود و دانه‌های ریز به طعم تلخ منجر می‌شوند.

  فقط تصور کنید یک بسته قهوه عالی خریده‌اید، احتمالا با قیمت بالا و وقتی آن را دم می‌کنید طعم قهوه کافی‌شاپ‌ها را ندارد.

  می‌خواهید کنترل بیشتری روی اسپرسو داشته باشید

  آیا می‌خواهید اسپرسوی خانگی خود را ارتقا بدهید؟ پس وقت آن رسیده که کمی فنی عمل کنیم! دما، رطوبت، ساعت، روز و حتی عمر دانه‌های روست شده قهوه می‌توانند روی درجه آسیاب مورد نیاز قهوه اسپرسو تاثیر بگذارند. مثلا در مناطق مرطوب، قهوه کمی از رطوبت هوا را به خود جذب می‌کند.

  اگر یک آسیاب مناسب داشته باشید، کنترل اسپرسو در دست شما است. می‌توانید همان طعم عالی همیشگی را بدون توجه به آب و هوا و زمان داشته باشید.

  اگر مصرف قهوه شما زیاد نیست

   

  اگر جزو افرادی هستید که نوشیدن قهوه برایشان به صورت هر روزی نیست و مثلا یک روز یا دو روز درمیان قهوه می‌نوشید ، شدیدا خرید آسیاب قهوه را به شما توصیه میکنم ، اما چرا ؟

  زیرا زمانی که شما یک بسته 250 گرمی پودر قهوه خریداری می‌کنید ، قهوه تان در مدت زمان بیشتری تمام می‌شود ، همین زمان باعث میشود روز به روز قهوه شما طعم و عطر خود را از دست بدهد و بعد از یک ماه دیگر میلی به مصرف قهوه نداشته باشید و یا مجبور شوید قهوه تان را دور بریزید.

  در صورتی که اگر دانه قهوه خریداری کنید و یک آسیاب قهوه در خانه داشته باشید می‌توانید تا 2 ماه یک بسته قهوه را بدون افت کیفیت محسوس نگهداری کنید.

  چگونه آسیاب قهوه انتخاب کنیم؟

  حالا که دلایل خرید را متوجه شدیم، باید ببینیم چند نوع آسیاب وجود دارد. اولین انتخابی که با آن مواجه می‌شوید انتخاب بین تیغه و دندانه است.

  آسیاب‌های تیغه‌ای

   

  همان طور که از اسم‌شان برمی‌آید، این نوع آسیاب‌ها تیغه‌هایی دارند که دانه‌های قهوه را به چند تکه تقسیم می‌کند. اگر بخواهم یک نمونه از این آسیاب ها را که شما هم دیده اید مثال بزنم ، هاون برقی آشپزخانه ای نمونه ای از آن است .

  به هر حال در نظر داشته باشید که آسیاب کردن یک روش خشن است و تیغه‌ها به شدت به دانه‌های قهوه ضربه می‌زنند، پس سعی کنید به جای هاون از آسیاب مخصوص برای قهوه استفاده کنید.

  در این نوع دستگاه‌ها، درجه آسیاب را با زمان کنترل می‌کنید. هر چه زمان بیشتر دانه‌ها را آسیاب کنید، پودر نرم‌تری به دست می‌آید. بعضی از مدل‌ها خودشان تایمر دارند که باعث می‌شود بهتر بتوانید زمان را کنترل کنید.

  مزیت آسیاب تیغه‌ای: این مدل‌ها ارزان‌تر هستند و برای تازه‌کارها مناسب‌ترند.

  ایراد آسیاب تیغه‌ای: بافت قهوه‌ای که این دستگاه پودر می‌کند ناهماهنگ بوده و یکدست نمی‌باشد. هم دانه‌های درشت دارد و هم پودر نرم. این مسئله به ویژه برای کسانی که قهوه ترک یا اسپرسو دوست دارند مشکل‌ساز می‌شود.

  آسیاب‌های دندانه‌دار

  این مدل‌ها دو تیغه دندانه‌دار دارند. یکی ثابت است و دیگری به یک موتور متصل است و می‌چرخد. این نوع آسیاب به جای تکه تکه کردن دانه‌ها، آن‌ها را خُرد می‌کند.

  از آن جا که نیروی فشار تنها روی یک نقطه متمرکز نیست، قهوه یک دست‌تر آسیاب می‌شود. البته هنوز هم کمی دانه‌های درشت و پودر نرم باقی می‌ماند اما نه به اندازه مدل‌های تیغه‌ای.

  مزایا: دقت بیشتر، پودر یک دست‌تر و کنترل بیشتر. با استفاده از این دستگاه، اگر پودر به دست آمده را الک کنید، مقدار کمتری دور ریز خواهید داشت.

  معایب: قیمت بالا. معمولا  آسیاب‌های دندانه‌ای سنگین‌تر و بزرگتر از نوع تیغه‌ای هستند و برق بیشتری مصرف می‌کنند.

  انواع آسیاب دندانه‌ای: مدل تخت در مقابل مدل مخروطی

  فرض کنیم تصمیم گرفته‌اید آسیاب دندانه‌ای بخرید. تصمیم‌گیری این جا تمام نمی‌شود! حالا باید بین انواع آسیاب دندانه‌ای انتخاب کنید.

  آسیا‏ب دندانه‌ای تخت

   

  در این مدل نیروی گریز از مرکز، دانه‌ها را به سمت دندانه‌ها هدایت می‌کند. با حرکت دادن تیغه ها می‌توانید دستگاه را تنظیم کنید. اگر تیغه های آسیاب به هم نزدیک‌تر باشند، پودر نرم‌تری به دست می‌آید و اگر فاصله را بیشتر کنید دانه‌ها درشت‌تر می‌شوند.

  این مدل نسبت به مدل مخروطی ارزان‌تر است اما به طور میانگین با توجه به نوع آسیاب بعد از آسیاب کردن 250 تا 600 کیلو قهوه باید تیغه را تعویض کنید. برای آسیاب های دندانه ای تخت خانگی این مقدار حدود 200 کیلو گرم است.

  آسیاب دندانه‌ای مخروطی

   

  برخی از متخصصان معتقدند مدل مخروطی دقت عمل بیشتری دارد زیرا می‌توان آن را بر حسب درجه تنظیم کرد. آسیاب‌های مخروطی برش‌های 60 درجه دارند برخلاف مدل تخت که برش‌های متوازن می‌زند.

  به علاوه، آن‌ها زمان بیشتری کار می‌کنند و پس از آسیاب 750 تا 1000 کیلو قهوه باید تیغه شان را تعویض کرد.

  جنس آسیاب دندانه‌ای: استیل در مقابل سرامیک

  تیغه این آسیاب‌ها معمولا از دو ماده تهیه می‌شوند: استیل یا سرامیک. باور کنید یا نه انتخاب بین این دو جنس، بحث‌برانگیز است. در نهایت این بحث با مسئله هدایت گرمایی تمام می‌شود. استیل حرارت را راحت‌تر منتقل می‌کند و این یعنی زودتر خنک می‌شود. سرامیک دیرتر داغ می‌شود اما به همین نسبت هم دیرتر خنک می‌شود.

  دستگاه‌های سرامیکی طول عمر بیشتری دارند و گران‌تر هستند. همچنین سرامیک شکننده‌تر است. البته بعید است این موضوع مشکلی برای‌تان ایجاد کند. مگر این که یک سنگ کوچک میان دانه‌های قهوه باشد. به هر حال همین مسئله باعث می‌شود بیشتر کافی شاپ‌ها مدل‌های استیل را ترجیح بدهند.

  آسیاب قهوه برقی یا دستی ، مسئله این است!

  حال که با انواع تیغه ها آشنا شدید ، کار سختی برای انتخاب آسیاب قهوه مناسب تان در پیش ندارید ، فقط کافی است دستی یا برقی بودن آسیاب تان را انتخاب کنید

  آسیاب دستی :

   

  اگر مصرف قهوه شما کم است ، در حد روزانه یا یک روز در میان یک فنجان و یا سُنت آسیاب کردن قهوه تان را به محل کارتان نیز منتقل کرده اید ، آسیاب دستی برای شما گزینه مناسبی است ، زیرا در هر کجا می‌توانید آسیاب تان را به همراه داشته باشید و همیشه قهوه تازه سرو کنید.

  علاوه بر این آسیاب های دستی هزینه کمتری دارند و تهیه آن معمولا نیاز به بوجه چندانی ندارد. تنها عیب این نوع آسیاب را میتوان در سرعت عمل آن دانست ، اگر بخواهید برای 4 نفر قهوه فرانسه آماده کنید بدانید که حسابی قرار است خسته شوید .

  آسیاب برقی :

   

  اکثر کافی شاپ ها فروشگاه های قهوه و قهوه خور های پر مصرف باید از آسیاب های برقی استفاده کنند ، برای دو گروه اول دلیل واضح است ، زیرا مشتریانشان سریعا نیاز به پودر قهوه دارند .

  اما در مورد قهوه خور های پر مصرف ، اگر بخواهید در هر وعده از روز که میخواهید قهوه سرو کنید آن را آسیاب کنید قطعا نیمی از روز را باید صرف آسیاب کردن کنید ، پس یک آسیاب قهوه برقی خانگی می‌تواند دوست همیشگی شما باشد.

  بهترین آسیاب های قهوه برای خرید

  بعد از این همه توضیحات شاید خیلی از شما این سوال را داشته باشید که در بین برندها و مدل های موجود در بازار اگر بخواهیم یک آسیاب قهوه خوب بخریم کدام گزینه می باشد.

  اینجا موضوع به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شود یا اینکه شما برای مصارف خانگی آسیاب نیاز دارید یا اینکه برای مصارف صنعتی و استفاده در کافی شاپ ها به دنبال خرید می باشید که ما برای شما بهترین گزینه ها را برای شما معرفی خواهیم کرد.

  آسیاب های مختلفی در بازار موجود هستند که رایج ترین آنها اتوماتیک ها هستند که یا دارای تیغه مخروطی هستند یا دارای تیغه فلت می باشد. در بین مدل های موجود برای خرید بهترین گزینه ها خرید آسیاب با تیغه فلت از جنس فولاد می باشد. زیرا بسیاری از آسیاب ها تیغشون آلومینومی می باشد و به پس از مدت کوتاهی خراب می شوند.

  برای خرید آسیاب خانگی و صنعتی مناسب شما با چندین گزینه همراه هستید که بهترین آنها بدین ترتیب می باشد:

  1. آسیاب دستی استیل استوانه ای:

  اگر یک آسیاب ارزان می خواهید این نوع آسیاب ها گزینه مناسبی می باشد ولی باید دقت کنید که این نوع آسیاب ها با اینکه دارای پیچ تنظیم در زیر محفظه می باشند ولی پس از مدتی به خاطر فشار بالایی که موقع آسیاب تحمل می کنند خراب می شوند و یا اینکه نمی توانند به درستی قهوه شما را آسیاب کنند.

  در این نوع آسیاب ها خیلی فرقی نمی کند که شما از چه برندی خرید می کنید زیرا همگی دارای یک نوع عملیات می باشد ولی شاید بتوان گفت مدل Portabl01 نسبت به سایر آسیاب های قهوه گزینه مناسب تری باشد.

  2. آسیاب قهوه مدل N600

  در بین آسیاب های موجود در بازار شاید بتوان گفت N600 در بین آسیاب ها قیمت مناسب بهترین گزینه برای خرید باشد (قیمت در فروردین 1401 چیزی در حدود 1.7 میلیونمی باشد)

  این آسیاب وزنی در حدود 3.6 کیلوگرم دارد و ابعاد آن با 250x145x370 میلی‌متر می باشد. این آسباب قهوه برای مصارف خانگی فوق العاده می باشد و خیلی از کافی شاپ های کوچک نیز از آن استفاده می کنند ولی به هیچ وجه نمی توان یک آسیاب صنعتی معرفی کرد و برای کافی شاپ با مشتریان زیاد مناسب نمی باشد.

  تیغه‌های این آسیاب استیل است. جنس تیغه و نوع موتور آن بسیار قوی برای کارکرد طولانی مدت خواهد بود.

  3. آسیاب قهوه مدل نوا nm-3660cg

   

  جنس بدنه این آسیاب از فلز و پلاستیک با کیفیت و درجه یک می باشد. درجه بندی این دستگاه به گونه ای انجام شده که درجه 1 آن جهت دستگاه اسپرسوساز صنعت می باشد. درجه 2 جهت دستگاه اسپرسوساز نیمه صنعتی, درجه 3 تا 4 جهت دستگاه خانگی بسته به قدرت دستگاه, درجه 5 تا 6 جهت قهوه ساز روگازی(موکاپات), درجه 7 و 8 جهت تهیه قهوه فرانسه با استفاده از فرنج پرس می باشد.

  قیمت این دستگاه در فروردین 1401 چیزی در حدود 1.4 میلیون می باشد و جز گزینه های ایده آل برای مصرف خانگی می باشد ولی این مدل نیز شاید برای کافی شاپ های کوچک مناسب باشد ولی نباید از آن انتظار داشت که بتواند در کافی شاپ های بزرگ خیلی خوب عمل کند.

  در کل کار باهاش آسونه و پیچ تنظیم رو بر اساس دستگاهی که میخوای ازش قهوه بگیری تنظیم میکنید. یکی از نقاط ضعفش سه تا فیوز یدکی زیر دستگاه می باشند که همگی ۱۰ آمپری هستند و برای ۲۵۰ وات خیلی فیوز بالایی گذاشتن که تا بخواد عمل کنه دستگاه سوخته و باید حداکثر ۵ آمپر استفاده بشود.

  4. آسیاب قهوه بارنی مدل bi-800

  آسیاب قهوه برقی مدل بارنی BI-800 توانایی آسیاب کردن قهوه بصورت یکدست در درجه های مختلف را دارد به طوری که دانه های قهوه به صورت خیلی نرم پودر میشوند. این دستگاه قابلیت این را دارد که قهوه را از درجه نرم ( Fine ) مناسب اسپرسو تا درجه زبر ( coarse ) مناسب برای قهوه های فیلتری آسیاب کند.

  این دستگاه نیز برای مصارف خانگی و کافی شاپ های کوچک ایده آل می باشد و چون دارای رنگ بندی های جذابی می تواند جلوه خاصی به آشپزخانه یا کافی شاپ شما بدهد

  مخزن آسیاب آن گنجایش ۲۰۰ گرم دانه قهوه را دارد. این آسیاب توان آسیاب کردن ۱۰ کیلوگرم قهوه را در ساعت دارد. مخزن کوچکی همراه آسیاب است مناسب برای قهوه های آسیاب شده است که بعد از آسیاب شدن درون آن ریخته شده و از هدر رفتن پودر جلوگیری می شود. این دستگاه آسیاب دارای فیوز اطمینان و سه فیوز رایگان به همراه دستگاه است که از آسیب دیدن دستگاه هنگام نوسانات برق جلوگیری میکند قیمت حدودی آن نیز 1.6 میلیون تومان می باشد.

  5. آسیاب قهوه دلونگی KG79

  آسیاب دلونگی مدل KG79 با محفظه 120 گرمی و تیغه های صفحه ای با آلیاژ ممتاز یکی از بهترین آسیاب های نیمه صنعتی مناسب برای خانه و کافی شاپ های کوچک است. این آسیاب از درجه نرم ( اسپرسو ) تا درجه زبر ( فرنچ پرس ) را به راحتی آسیاب می کند. از مزایای این دستگاه سیستم ایمنی دوگانه آن است به این صورت که اگر قبل از شروع به کار یا در هنگام کار یکی از دو مخزن در جای خود قرار نداشته باشد دستگاه روشن نمی شود و یا خاموش می شود.

  اما نقطه ضعف این دستگاه در آسیاب های خیلی ریز می باشد که نمی تواند اینکار را به خوبی انجام دهد که البته می توان با انداختن یک واشر در زیر صفحه آسیاب این مشکل را رفع کرد.

  قیمت این دستگاه در حال حاضر چیزی در حدود 2.6 میلیون می باشد.

  نکته مهم در مورد آسیاب قهوه کافی شاپ

  تا به اینجا کار تمام مواردی که معرفی کردیم علاوه بر مصرف خانگی امکان استفاده در کافی شاپ های کوچک را دارند ولی برای کافی شاپ ها مشکلی که این دستگاه ها دارند این است که چون تیغه های آنها به صورتی افقی قرار گرفته اند پس از مدتی از تنظیم خارج می شوند و نیاز به ریگلاژ پیدا می کنند.

  به همین خاطر توصیه می کنیم برای خرید یک آسیاب صنعتی مناسب کافی شاپ به سراغ آسیاب قهوه مدل 018، آسیاب 019، آسیاب 021 و آسیاب 022 بروید زیرا این آسیاب ها برای مصارف بالا ساخته شده اند و تیغه های آن ها در کف قرار گرفته است و به راحتی از تنظیم خارج نمی شوند.

  ویژگی اصلی این مدل هایی که برای شما معرفی کردیم؛ لرزش کم، بدنه مقاوم، دقت بالا در آسیاب و از همه مهمتر سیستم تهویه مناسب برای خنک کردن تیغه ها می باشد که باعث می شود عمر آنها بالاتر برود و از لحاظ قیمتی نیز این دستگاه ها از 2 میلیون تومان شروع می شوند به بالا.


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :