خرما و لاغری

توضیحات:

 • به نام خدا

  یکی از دغدغه‌های روزانه افراد نظارت بر کالری دریافتی است. پیروی از اصول مناسب در رژیم غذایی برای کنترل یا کاهش وزن امری ضروری خواهد بود. خرما و لاغری پارادوکس جالبی به نظر می‌رسد؛ چرا که خرما میوه‌ای شیرین است و در ذهن خواننده این مقاله شاید غیرقابل‌باور باشد که بداند خرما می‌تواند در رژیم لاغری افراد نقش مؤثری ایفا کند. در ادامه با ما همراه باشید که با نقش خرما در لاغری افراد آشنا شوید.

  نقش خرما در لاغری افراد چیست؟

  انواع خرما از انرژی و کالری بالایی برخورداند. این میوه انتخابی مناسب برای رساندن مواد مغذی و مفید موردنیاز به بدن خواهد بود. در اینجا به اشاره نقش خرما در کاهش وزن و لاغری اشاره‌کرده‌ایم.

  درمان یبوست و ارتباط آن با لاغری

  یکی از دلایل چاق شدن افراد عدم وجود تناسب بین مواد غذایی دریافتی و مواد دفعی خواهد بود. این عارضه می‌تواند ناشی از عدم عملکرد مناسب روده‌ها و یبوست باشد. خرما با بهره‌گیری از خواص پتاسیم به بهبود عملکرد روده‌ها کمک خواهد کرد. علاوه بر آن نقش ملین دارد و بافت مواد دفعی را نرم‌تر کرده و به دفع راحت‌تر کمک شایانی می‌کند. نکته قابل‌توجه دیگر آن است که خرما موجب رشد و زایش باکتری‌های مفید روده خواهد شد که عامل مؤثر در کاهش ریسک ابتلا به یبوست خواهد بود.

   

  نقش مؤثر خرما بر بهبود هضم غذا

  یکی دیگر از عواملی که باعث چاق شدن افراد می‌شود عدم هضم مناسب غذاهاست. خرما به هضم مناسب غذا کمک کرده و نقش مؤثری در بهبود عملکرد دستگاه گوارش خواهد داشت.

  خرما حاوی فیبر بالا

  خرما میوه‌ای غنی از فیبر است. فیبر فرآیند هضم را کند تر می‌کند و مواد غذایی مدت‌زمان بیشتری در دستگاه گوارش مخصوصاً معده باقی می‌مانند بدین‌صورت مدت‌زمان بیشتری احساس سیری ماندگار خواهید داشت.

  خرما ضعف ناشی از رژیم را کنترل می‌کند

  خرما سرشار از مواد معدنی و املاح موردنیاز بدن است. از آنجایی‌ که در طی رژیم احتمال کاهش این مواد در بدن وجود دارد، مصرف خرما می‌تواند مواد موردنیاز بدن را به آن برساند.

  خرما عاری از چربی ترانس

  از آنجایی‌ که در رژیم لاغری فرد ملزم به کنترل چربی دریافتی خود است، باید مواد غذایی را در رژیم خود جای دهد که از چربی کمتری برخوردار باشد. خرما میوه‌ای عاری از چربی ترانس و کلسترول است و انتخابی هوشمندانه برای افزودن به رژیم لاغری خواهد بود.

  نقش خرما در لاغری و حفظ عضله‌ها

  خرما حاوی مقادیر زیادی پروتئین است. استفاده از خرما برای ورزشکاران که مایل‌اند در عین لاغری، عضلات خود را حفظ کنند بسیار توصیه می‌شود. همچنین پروتئین عملکرد مشابه فیبر دارد و روند هضم کندی خواهد داشت و فرد مدت‌زمان بیشتری احساس سیری می‌کند.

   

  خرما تجزیه‌کننده چربی‌ها

  از خواص خرما می‌توان به قدرت تجزیه چربی‌ها اشاره کرد. خرما با بهره‌گیری از خواص تجزیه‌کننده پتاسیم و سولفور خود عملکردی مناسب به همراه خواهد داشت. علاوه ‌بر‌ آن این املاح سلامت قلب را تضمین می‌کنند.

  قند موردنیاز مغز را تأمین می‌کند

  یکی از نکات مهم که در زمان انتخاب رژیم غذایی باید به آن توجه کرد، رساندن مواد مغذی موردنیاز به ارگان‌های مهم بدن است. مغز ارگانی مهم که به گلوکز و ساکارز برای انجام فعالیت‌هایش نیاز دارد. خرما با رساندن این مواد مغزی به شما کمک می‌کند در عین داشتن رژیم مواد قندی را به مغز خود برسانید.

  حفظ تعادل مایعات لازمه داشتن رژیم هدفمند

  برای داشتن رژیمی هدفمند و کارآمد باید به تعادل مایعات بدن نظارت جامعی داشت. خرما با دارا بودن فیبرهای محلول به حفظ تعادل مایعات بدن کمک شایانی خواهد کرد.

  رژیم بگیرید و موهای سالم داشته باشید

  اکثر افراد با این مشکل مواجه شده‌اند که در صورت پیروی از رژیم خاص موهایشان شروع به ریزش می‌کند. خرما با دارا بودن ویتامین C و D به حفظ و سلامت موها کمک قابل‌توجهی خواهد کرد. همچنین با افزایش خون‌رسانی به فولیکول‌ها و پیاز مو مانع ریزش بی‌رویه موها می‌شود.

   

  نقش خرما در لاغری حفظ سلامت سیستم ایمنی

  با پیروی از رژیم خاص احتمال ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن دور از انتظار نیست. آنتی‌اکسیدان‌های خرما با حفظ ایمنی سلول‌ها و سیستم ایمنی بدن نگرانی افراد را رفع خواهد کرد.

  ولع خوردن شیرینی را کم می‌کند

  نقش خرما در لاغری کم کردن ولع افراد به خوردن چیزهای شیرین است. احساس نیاز به خوردن مواد غذایی شیرین می‌تواند ناشی از کمبود ویتامین‌ها یا منیزیم باشد. خرما حاوی مقادیر زیاد منیزیم و ویتامین‌های موردنیاز بدن است که با مصرف آن این ولع در افراد کاهش میابد.

   

  میزان کالری خرما برای کاری شماران

  یکی از روش‌های کاهش وزن کالری شماری مواد مصرفی روزانه است. اطلاعات از سایت وزارت کشاورزی امریکا آورده شده است و میزان نوشته‌شده به ازای یک عدد خرما (حدوداً 7 گرم) خواهد بود:

  • هر 7 گرم خرما حاوی 20 کالری انرژی است
  • چربی خرما 0 است
  • هر 7 گرم خرما حدود 0.14 میلی‌گرم سدیم دارد
  • این میزان خرما حاوی 3.08 تا 6.16 گرم کربوهیدرات است (با توجه به نوع خرما)
  • فیبر این حجم از خرما معادل 0.6 گرم خواهد بود
  • حاوی 4 گرم قند
  • این میزان خرما حاوی 0.2 گرم پروتئین است

  با توجه به اطلاعات بالا می‌توانید با مصرف خرما میزان کالری مصرفی را به جدول روزانه خود اضافه کنید.

  کالری خرما خشک و تازه

  برای شناخت نقش خرما در لاغری باید بدانید که مصرف کدام مدل خرما برای لاغری مناسب است. خرما خشک هم مانند بقیه میوه خشک کالری بیشتری به نسبت حالت تازه آن دارد. 100 گرم خرما خشک حدود دو برابر 100 گرم خرمای تازه کالری دارد. پس بهتر است که برای اضافه کردن خرما به رژیم لاغری خود خرمای تازه را به آن بیفزایید.

  زمان مناسب مصرف خرما

  با وجود اینکه خرما از خواص زیادی برخوردار است، اما در مصرف آن نباید زیاده‌روی کرد در زیر بهترین زمان برای مصرف آن و نقش خرما در لاغری ذکرشده:

  • مصرف خرما در وعده صبحانه؛ وعده صبحانه وعده مهمی است و در این وعده باید قند و فیبر موردنیاز بدن تأمین شود. خرما علاوه بر تأمین قند موردنیاز بدن، به دلیل مقادیر بالای فیبر زمان بیشتری فرد را سیر نگه می‌دارد
  • مصرف خرما در میان وعده بعدازظهر؛ خرما به افزایش قند خون با سرعت کمدتری به نسبت‌های خوراکی‌های مشابه کمک می‌کند که این عامل به حفظ انرژی بدن کمک خواهد کرد
  • مصرف خرما درزمانی که خارج از وعده غذایی گرسنه شدید؛ برای حفظ سیری و جلوگیری از ریزه‌خواری خارج از برنامه می‌توانید 2 یا 3 خرما را به همراه گردو مصرف کنید که شما را تا زمان وعده غذایی سیر نگه دارد
  • قبل از انجام ورزش؛ خرما درعین‌حال که شیرین است، اما با روند ملایم قند خون را افزایش می‌دهد، پس می‌تواند انتخابی هوشمندانه برای مصرف قبل از ورزش باشد که به‌صورت ملایم به شما سوخت‌رسانی کند

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :