قهوه گیشا : ویژگی های منحصر به فرد آن

توضیحات:

 • به نام خدا

  قهوه گیشا یکی از قهوه های زیرگونه عربیکا می باشد که دارای قیمت بالایی است .

  با قیمت بالا و گرانی که دارد شما را برای خرید این نوع قهوه کنجکاو نموده است ، در این مطلب می خواهیم مشخصات و ویژگی های این نوع قهوه را بررسی کنیم و بگوییم که ایا ارزش خرید را برای ما دارد یا خیر.

  قهوه گیشا ، که با نام Geisha نیز شناخته می شود ، یکی از معتبرترین قهوه های جهان است. در اصل از اتیوپی سرچشمه گرفته اما اکنون بیشتر در کشور پاناما کشت می شود.

  قهوه گیشا چیست ؟

  این قهوه بیشتر به عنوان قهوه گیشا شناخته می شود که در واقع باعث سردرگمی زیادی شده است زیرا برخی آن را قهوه گشا نامیدند.

  البته اگر بخواهیم نام دقیق آن را استفاده کنیم ، اسمی که در کشور پاناما مورد استفاده قرار می گیرد ، قهوه گشا است.

  با این حال هر دو اسم در جهان مورد استفاده قرار می کیرد و اگر هر دو نام را مشتریانتان استفاده کردند از آن ها ایراد نگیرید.

  گشا در کشور پاناما و در یکی از مرتفع ترین کوه های این کشور یعنی کوه ولکان بارو کشت می شود .

  خود درخت گشا ریشه ای اتیوپیایی دارد که ابتدا در سال 1950 به کاستاریکا آورده شد و در مرز کاستاریکا و پاناما در کوه بارو کاشته شد که نتیجه مطلوبی در پی داشت.

  همچنین به علت توجه بیشتر مقامات و کشاورزان پانامایی به این نژاد کم یاب ، خود را به عنوان تنها کشور تولید کننده بزرگ این نوع قهوه قرار دادند.

  چه چیزی قهوه گیشا را خاص می کند؟

  دلیل اصلی خاص بودن قهوه در واقع خود گیاه است. تنوع گیلاس قهوه معمولی که در اتیوپی سرچشمه می گیرد ، خواص خاصی را فراهم می کند که این نوع را نسبت به دیگر گونه ها متمایز می کند.

  جدای از آن ، روند خشک کردن و رست کردن دان قهوه نیز برای قهوه گاشا در نوع خود بی نظیر است.

  مردم محلی در کوه Vulcan Barrow به صورت دستی گیلاس قهوه را جدا کرده و سپس آنها را به مدت بیش از یک هفته (8 روز خاص) خشک می می کنند.سپس دانه ها به مقدار مورد نیاز رست می شوند و سپس روانه بازار می کنند.

  پرورش قهوه گیشا

  مزارع متعددی وجود دارد که قهوه گیشا را کشت می کنند ، اما معروف ترین آن ها Hacienda la Esmeralda است که یکی از مزارع اصلی در پاناما به شمار می رود که دانه های قهوه را در دهه 50 میلادی از مرکز تحقیقاتی کاستاریکا به این مکان انتقال داد.

  باغی که در طی چند دهه گذشته سنت قهوه گیشا را در خود جای داده است ، و همین امر باعث شده است که آنها بهترین برند قهوه گیشا لقب بگیرند.

  عطر و طعم قهوه گیشا

  وقت آن است که به بزرگترین سؤال در مورد قهوه پاسخ دهیم ، پس از همه این طعم و مزه است که قهوه گیشا را به شهرت رسانده است.

  کارشناسان چشایی قهوه گفته اند که مشابه هیچ یک از قهوه های موجود در جهان نمی باشد.

  طعم آن تقریبا مانند چای میوه ای توصیف شده و دارای بافت صاف و ابریشمی است.

  گفته می شود که عطر قهوه گیشا بی نظیر است و برخی از افراد خبره آن را غیرقابل باور توصیف می کنند ، تقریبا می توان با یک عطر با رایحه یاس ، گل رز و ترنج مقایسه نمود.

  طعم قهوه با بالاترین کیفیت در نظر گرفته می شود. که SCA طعم این قهوه را به عنوان قهوه خاص طبقه بندی نوده است.(این سیستم نمایه طعم قهوه را بر اساس متغیرهای متنوعی که توسط متخصصان این زمینه طراحی شده اند ، با حداکثر نمره 100 انجام می دهد.)

  قهوه گیشا بر اساس سیستم SCA امتیاز عالی 94.1 را بدست آورده است که مطمئناً بی نظیرترین و با کیفیت ترین نوع قهوه را به خود اختصاص داده است.

  قیمت قهوه گشا

  احتمالا اگر اسم این نوع قهوه را شنیده باشید و شما را کنجکاو کرده باشد ، قیمت بالای قهوه گیشا است. قیمت حدودی یک کیلو گرم از این نوع قهوه حدود 600 دلار است ، که اصلا برای ما ایرانی ها صرفه ندارد.( که اگر بستی طلایی برج میلادی رو سفارش بدیم اینقد به خرج نیوفتیم)

  علت این نوع قهوه چند دلیل کلی دارد که به آن ها اشاره می کنیم .

  علت اول هزینه کاشت و نگهداری این نوع درخت می باشد زیرا دشواری خاصی برای پرورش درخت گیشا وجود دارد که با هزینه بالا می توان آن را مدیریت نمود.

  علت دوم شرایط محیطی خاص است که نیازمند ارتفاع بالا می باشد که به علت کم بودن چنین مکان هایی تعداد مزارع قهوه گیشه کاهش می باید و قیمت قهوه را افزایش می دهد.

  مورد سوم که مهمترین علت است ، عرضه و تقاضا می باشد ، تقاضای زیادی برای این نوع قهوه وجود دارد که علت اصلی افزایش قیمت قهوه گیشا می باشد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :