آشنایی با انواع قهوه و مشخصات به همراه طرز تهیه

توضیحات:

 • به نام خدا

  برای آشنایی با انواع قهوه باید بدانیم که ما از چه نظر قهوه را بررسی می کنیم ، اینکه به معرفی دان قهوه بپردازیم یا اینکه نوع نوشیدنی قهوه را مورد بررسی قرار می دهیم.

  در مطلب معرفی دانه های قهوه به صورت کامل انواع دان قهوه را معرفی کردیم و در این مطلب می خواهیم انواع نوشیدنی های قهوه رو معرفی کرده و مشخصات هر کی از آن ها را بیان نماییم.

  پس از اینکه نژاد های دان قهوه را شناختیم می توانیم انواع قهوه را با توجه به نوع دم آوری طبقه بندی نماییم.

  انواع قهوه از نظر دم آوری

  قهوه از نظر دم آوری انواع مختلفی دارد ، ما در این مطلب مهم ترین نوع آن را مورد بررسی قرار داده ایم که احتمالا بعضی از این نام ها را تا کنون نشنیده باشید.

  اسپرسو

  اسپرسو یک نوع قهوه ایتالیایی محسوب میشه که باید با دستگاه اسپرسو ساز دم آوری بشه ، معمولا با اسپرسو چندین مدل قهوه مثل کاپوچینو ، ماکیاتو ، لاته و … درست میشه که در ادامه توضیح می دهیم.

  اسپرسو ساز ها انواع مختلفی دارن که به دسته برقی و روگازی تقسیم می شن برای مشاهده طرز تهیه اسپرسو با موکاپات و اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز می توانید به همین مطالب در سایت مراجعه نمایید.

  قهوه ترک

  شاید بتوان گفت قهوه ترک جزو پر فروش ترین نوع قهوه در کافی شاپ ها است ، قهوه ترک که تورکیش کافی هم گفته میشه اصالتا مربوط به کشور ترکیه می باشد. برای تهیه این نوع قهوه باید جذوه ( قهوه جوش مخصوص قهوه ترک ) یا قهوه جوش معمولی داشته باشید.

  برای تهیه قهوه ترک باید دان های قهوه را ریز آسیاب نمود تا پودر نرمی از قهوه بدست بیاید. برای اینکار باید دستگاه آسیاب قهوه مناسب را داشته باشید.

  قهوه فرانسه

   

  قهوه فرانسوی یا قهوه فرنچ پرس که به قهوه فیلتری معروف می باشد با دستگاهی به نام فرنچ پرس یا دستگاه های برقی قهوه فرانسه تهیه می شود . این دستگاه ها دارای فیلتر می باشد که اجازه عبور پودر قهوه را نمی دهد و فقط آب داغ را عبور می دهد ، این فلتر ها در دستگاه های برقی جنس کاغذی و در فرنچ پرس از جنس فلز می باشد.

  قهوه فرانسه رقیق تر از اسپرسو بده و معمولا در لیوان سرو می شود و دارای کافئین کمتری نسبت به قهوه اسپرسو و ترک می باشد.

  انواع قهوه فوری یا نسکافه

  قهوه های فوری که در ایران به نام نسکافه یا کافی میکس شناخته می شود نوعی قهوه محسوب می شود که دم آوری نمی شود و فقط نیاز به آب جوشیده شده دارد.

  برای تهیه این نوع قهوه دستگاه خاصی نیاز نخواهید داشت و فقط یک لیوان و کتری نیاز دارید. برای تهیه باید آب را بگذارید تا بجوش آید سپس پودر قهوه را درون لیوان بریزید و سپس آب جوشیده شده را اضافه کنید.

  انواع قهوه های فوری که در ایران ارائه می شود معمولا اصل نیستند و ضرر زیادی دارند ، پس توصیه می کنیم کمتر از این نوع قهوه استفاده نمایید.

  قهوه پور اور

  برای تهیه قهوه پور اور نیاز به قهوه ساز V60 یا کمکس دارید این نوع قهوه مربوط به نسل سوم قهوه می شود و جدید ترین نوع دم آوری قهوه می باشد. معمولا در مسابقات قهوه به این شیوع مسابقات برگذار می شود.

  ما در دو مطلب جدا گانه طرز تهیه قهوه را با دستگاه کمکس و V60 آماده کرده ایم که اگر دوست داشته باشید می توانید به صورت این دو روش قهوه تهیه نمایید.

  کلد برو Cold Brew

  قهوه کلد برو یکی از انواع قهوه سرد دم می باشد بر خلاف آیس کافی که به صورت گرم ، دم می شود و سپس سرد شده و سرو می شود ، این نوع قهوه توسط دستگاه به صورت سرد دم آوری می شود .

   

   

  این نوع قهوه زمان زیادی برای دم آوری نیاز دارد و حدود 8 ساعت نیاز دارد تا عصاره گیری قهوه صورت بگیرد.

  آفوگاتو

  آفوگاتو یکی از نوشیدنی های تابستانی به شمار میره چونکه از بستنی در طرز تهیش استفاده میشه ، آفوگاتو دو تا ماده اصلی داره یکی اسپرسو و دیگری بستنی که تو تابستون خیلی طرفدار داره.

  اگه کافی شاپ دارین توصیه می کنم حتما تو منو تابستونتون قرار بدین ، خیلی مشتری جذب می کنه. اگه بلد نیستین هم می تونید به مطلب مربوط به طرز تهیه آفوگاتو مون مراجعه کنید و با طرز تهیش آشنا بشید.

  آیس کافی

  آیس کافی هم مثل آفوگاتو جزو نوشیدنی های کافی شاپی مخصوص تابستون هست. در واقع آیس کافی همون اسپرسو است که به صورت سرد سرو میشه. و کمی با آیس موکا تفاوت داره.

  در این مطلب انواع قهوه یا مهم ترین نوشیدنی های مبتنی بر قهوه رو توضیح دادیم. که احتمالا بیشتر به گوشتون خورده . اما نوشیدنی های دیگه ای هم وجود داره که در مطلب نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو قرار دادیم و می تونید از طریق لینک زیر به اون ها هم دسترسی پیدا کنید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :