قهوه هند : ویژگی‌ها و تاریخچه قهوه در هند

توضیحات:

 • به نام خدا

  قهوه هند از سال 1640 میلادی توسط یک فرد هندی از یمن به هند آورده شد. بر اساس گفته‌های مردم بومی هند، مرد مسلمانی به نام بابا بودان در هنگام سفر به مکه در یمن برای استراحت متوقف می‌شوند.

  بابا بودان در این کشور با نوشیدنی به نام قهوه آشنا میشود، و به دلیل طعم و عطر خاص این نوع نوشیدنی تصمیم میگیرد، تولید قهوه را در کشور خود آغاز کند.

  کشور هند یکی از بزرگترین تولید کنندگان قهوه در جهان محسوب می‌شود. گرچه شاید باورش کمی سخت باشد اما این کشور در رده ششم بزرگترین تولید کنندگان قهوه قرار دارد.

  قهوه هند چه ویژگی هایی دارد ؟

  کشت سیستماتیک به زودی پس از اولین کاشت بذر بابا بودان، در سال 1670 عمدتاً توسط صاحبان بومی هندی انجام شد و اولین مزارع در سال 1840 در حوالی بابا بودان جیری و تپه های اطراف آن در کارناتاکا تأسیس شد.

  با حضور استعمار انگلیس در اواسط قرن نوزدهم قهوه ریشه های عمیقی در این کشور گرفت، مزارع قهوه برای صادرات آماده شدند. بنابراین فرهنگ قهوه به سرعت در جنوب هند گسترش یافت.

  در سال 1942، دولت تصمیم گرفت با تصویب قانون قهوه VII در سال 1942 از صادرات قهوه محافظت كند، كه براساس آن هیئتی برای قهوه در هند تاسیس شد، كه توسط وزارت بازرگانی و صنایع اداره می شد.

  دولت کنترل خود را در زمینه صادرات قهوه در هند به طرز چشمگیری افزایش داد. از همین رو کیفیت قهوه نیز افزایش پیدا کرد.

  هند تنها کشوری است که درختان قهوه در ارتفاعات زیاد و زیر سایه رشد می‌کند. قهوها به دلیل اینکه در کنار مزارع ادویه قرار دارند طعم و عطری تند دارند. با این حال این کشور حدود 80% محصولات خود را صادر می‌کند.

   

  فرهنگ قهوه در هند

  همانطور که گفته شد فرهنگ نوشیدن قهوه در این کشور چیز نسبتا جدیدی است و ممکن است بیشتر، جوان‌ها قهوه را به عنوان جایگزین چای انتخاب کنند.

  در اوایل سال 1940 گروهی از مردم هند تصمیم به تاسیس یک قهوه خانه‌ای به نام(( قهوه خانه هندی )) کردند، به دلیل اینکه این قهوه خانه جزو اولین قهوه خانه‌ها در این کشور بود، بیشتر مردم ترغیب شدند تا از این قهوه‌ها بنوشند.

  رفته رفته طرفداران استفاده از قهوه در این کشور بیشتر شد، از این رو طرفداران صنعت چای در این کشور نامه‌ای به دولتمداران آن موقع نوشتند و خواستار این بودند که چای را به عنوان نوشیدنی رسمی این کشور بنماند، اما دولت به دلیل اینکه قهوه دارای صرفه اقتصادی بالایی بود این تقاضا را نپذیرفت.

  تولید قهوه در هند

  همانطور که گفته شد قهوه بیشتر در ایالات جنوبی هند کشت می‌شود( در یالات کارناتا 71 درصد و در ایالت کرالا با 21 درصد بیشترین تولید قهوه را در این کشور در اختیار دارند).

  بر اساس گفته‌ها قهوه هندی بر خلاف قهوه‌های دیگر کشور‌ها در زیر سایه نیز رشد می‌کند.

  از سال 2015 کشور هند حدود 4/5 درصد از تولید قهوه را تشکیل می‌دهد. این کشور حدود 80% از تولیدات قهوه خود را یه کشورهایی نظیر: آلمان، روسیه، اسپانیا، بلژیک، اسلوونی، ایالات متحده، ژاپن، هلند، یونان و فرانسه است، که بیشتر صادرات این کشور از طریق کانال سوئز است.

  بیشتر قهوه‌های تولیدی در هند در ایالت‌های، کارناتاکا، کرالا و تامیل کشت میشود. قهوه هندی که بیشتر در ایالت‌های جنوبی تحت شرایط زیاد بارندگی رشد می‌کنند و به عنوان ( قهوه موسمی هندی) نیز شناخته می شوند.

  ابتدا در این کشور قهوه عربیکا طرفدار بیشتری داشت، امابه دلیل آسیب پذیر بودن این نوع قهوه نسبت به بعضی از بیماری‌ها، گونه مقاومتر آن یعنی ربوستا جایگزین آن شد.

  بیماری‌های قهوه

  یکی از بیشترین بیماری‌هایی که قهوه دچار آن می‌شود، رشد قارچ روی برگ‌های قهوه است که باعث می‌شود قهوه نامطلوب و یا خرابی را داشته باشند.

   

  فراوری قهوه هند

  فراوری قهوه در این کشور به دو صورت سنتی و صنتعی انجام می‌شود. در روش اول مردم خود قهوه‌ها را جمع آوری و سپس قهوه‌ها را بر روی سبدهایی قرار می‌دهند و آن را در برابر نور خورشید می‌گذارند. و در روش صنعتی قهوه‌ها را به کارگاه اطراف زمین برده و در آنجا رست می‌کنند.

  کلام آخر

  در آخر کلام باید بگوییم قهوه‌ای که در هند تولید می‌شود جزو یکی از مرغوب ترین قهوه در دنیا محسوب می‌شود.این کشور در رده ششم تولید کنندگان قهوه قرار دارد و به دلیل عطر و بوی تند این نوع قهوه‌ها، طرفداران زیادی را در جهان دارد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :