پرتافیلتر چیست؟ یکی از وسایل همراه دستگاه اسپرسوساز! انواع و طرز کار با آن!

توضیحات:

 • به نام خدا

  پرتافیلتر وسیله ای از تجهیزات الصی دستگاه های اسپرسوساز به حساب میاد که باعث می شود قهوه شما به بهترین شکل عصاره گیری شود. انتخاب یک پرتافیلر خوب باعث می شود که کرمای بیشتر یعنی طعم بیشتری از اسپرسو بدست بیاورید.

  پرتا فیلتر قطعه مهمی از تجهیزات دستگاه اسپرسوساز است که به شما کمک می کند تا کل مراحل استخراج عصاره قهوه را در حین دم کردن اسپرسو تماشا کنید. در واقع شما پودر قهوه خود را درون پرتافیتر میریزید و منتظر می شوید که دستگاه شما عصاره گیری را انجام دهد.

  از مزیت های مهم پرتافیلتر این است که به باریستا و مصرف کننده اجازه می دهد تا همزمان مشاهده کند که آیا تکنیک های درست کردن اسپرسو خود را به درستی انجام داده است یا خیر؟

  پس متوجه شدیدم که پرتا فیلتر تنها و تنها برای درست کردن قهوه اسپرسویی استفاده می شود که با اسپرسوساز آماده می شود و برای روش های دیگر درست کردن قهوه مثل قهوه ترک، قهوه فرانسه و… به کار نمی آید. ادامه این مطلب می تواند کمک کند تا درک خوبی از پرتافیلتر داشته باشید و با طرز صحیح کار با آن آشنا شوید. لطفا با ما همراه باشید.

  معرفی پرتا فیلتر!

  اگر تا به حال دستگاه اسپرسو دیده اید، حتماً متوجه شده اید وسیله به همراه آن وجود دارد که دانه های قهوه آسیاب شده درون آن ریخته می شود تا با فشار شدید آب که توسط دستگاه اسپرسوساز بر روی آنها پاشیده می شود، و مراحل بعد، عصاره قهوه به همراه کرما خارج شود.

  دسته و دریچه پرتافیلتر به کاربر یا باریستا اجازه می دهد تا آن را کمی چرخاندن به راحتی به دستگاه ببندد تا در طی دم کردن قهوه از آن استفاده کند.

  دستگاه های اسپرسوساز کوچکتر به طور معمول دارای یک پرتافیلتر هستند، در حالی که مدل های بزرگتر از تعداد بیشتری محل خروج قهوه و پرتافیلتر تشکیل شده اند، تا بتوانند برای آماده کردن حجم و تقاضای بالاتر قهوه کارایی داشته باشند.

  اجزای ساختمان پرتا فیلتر

  دسته:

  بخشی از پرتافیلتر است که کاربر برای نگه داشتن آن روی دستگاه استفاده می کند. وزن و شکل دسته می تواند نقش بزرگی در ارگونومی یا نحوه احساس پرتافیلتر در دست کاربر داشته باشد.

  به طور کلی دسته پرتافیلترها در 3 نوع اصلی؛ پلاستیکی، چوبی و فلزی عرضه می شوند. در این بین دسته های پلاستیکی را می توان گفت بهترین و پرفروش ترین نوع می باشند و دسته های فلزی به خاطر سنگینی که دارند گزینه های مناسبی نمی باشند، زیرا سنگینی آنها باعث می شوند که به دهنه خروجی قهوه فشار وارد شود و به مرور فرم اصلی خود را از دست بدهد.

  سبد:

  بخشی از پورتافیلتر است که دانه های آسیاب شده قهوه با اندازه های مناسب برای اسپرسو را نگه می دارد و در زیر محلی قرار دارد که آب از درون دانه ها عبور می کند.

  نام دیگر سبد؛ بسکت می باشد و در دو نوع اصلی عرضه می شود؛ بسکت سینگل و بسکت دوبل. بسکت های دوبل برای درست کردن قهوه دبل اسپرسو استفاده می شود، زیرا دارای عمق بیشتری برای نگه داشتن پودر قهوه می باشند و حجم بیشتری قهوه در خود میگیرند و دارای دو لوله خروج قهوه می باشند.

  بسکت های سینگل عمق کمتری دارند و از یک محل خروج قهوه استفاده می کنند و برای تهیه قهوه اسپرسو معمولی استفاده می شود.

  حلقه ها (خروجی های پرتافیلتر):

  پرتافیلترها یک یا دو حلقه دارند که به اسپرسو کمک می کنند تا قهوه به طور مساوی از پرتافیلتر خارج شود. یعنی، اگر دو شات اسپرسو می خواهید، داشتن دو حلقه و خروجی قهوه به شما امکان می دهد اسپرسو به طور مساوی در دو فنجان جریان یابد.

  فشارسنج:

  در بعضی از پرتافیلترها فشار سنج وجود دارد که از اهمیت ویژه ای در دستگاه های اسپرسو تجاری برخوردار است که این امکان را به شما می دهد تا فشار خروجی پمپ خود را در صورت عدم وجود عدد فشار سنج روی خود دستگاه بررسی کنید.

  انواع پرتافیلتر

  در حالی که همه پرتافیلترها عملکرد مشابهی را ارائه می دهند، انواع مختلفی وجود دارد که به روش های متفاوت عمل می کنند:

  پرتافیلترهای تحت فشار:

  همانطور که از این نام پیداست، مکانیزمی برای ایجاد فشار اضافی در طی فرآیند دم کردن دارند. هر تولید کننده از نظر سبدهای فیلتر، اندازه سوراخ ها و الگوهای سوراخ دارای طراحی کمی متفاوت است، اما کلا یکسان هستند.

  برای برخی از مارک ها، مکانیزم فشار در سبد پرتافیلتر ساخته شده است. بقیه، در داخل دستگاه ساخته شده است.

  پرتافیلترهای بدون فشار:

  بر خلاف قطعات ضد فشار آنها، پرتافیلترهای غیر تحت فشار با تکیه بر اندازه، میزان و طراحی سوراخ ها کار می کنند تا فشار مناسب را در طی فرآیند تولید اسپرسو بر قهوه ایجاد کنند.

  باریستاهای باتجربه تر ممکن است استفاده از یک پرتافیلتر بدون فشار را ترجیح دهند، زیرا این امکان را به شما می دهد تا با تغییر متغیرهای ذکر شده در بالا (اندازه، میزان و طراحی سوراخ ها)، اسپرسو خروجی را ترسیم کنند.

  پرتافیلترهای سطح پایین:

  که به نام پرتافیلترهای بدون کف نیز شناخته شده هستند نیز برای تهیه اسپرسو استفاده می شوند ولی به دلیل کارایی پایین آنها و اینکه عصاره گیری قهوه به خوبی انجام نمی شود به طوریکه، کرما اسپرسو استخراج نمی شود!.

  نحوه استفاده از پرتافیلتر

  • پودر آسیاب دانه های قهوه خود را درون پرتافیلتر بریزید تا کاملا پر شود.
  • سطح رویی و اضافی قهوه راکنار بزنید تا یکدست شود.
  • پودر رو با دستتون درون پرتافیلتر فشار دهید تا به اون خطی که معمولا در سبد علامت گذاری شده است که نشان می دهد کاربر باید تا چه اندازه عمیق کار کند.
  • پرتافیلتر را درون دستگاه قفل کرده و شات اسپرسو خود را مطابق نوع دستگاه اسپرسو مورد نظر خود آماده کنید.
  • تنظیم مجدد: اگر اسپرسو شما به روشی که می خواهید از دانه های قهوه استخراج نشد، سعی کنید برخی تنظیمات را مجدد انجام دهید.
  • تبریک میگم! شما این مطلب رو تا آخر با دقت خوندید! شما یک طرفدار واقعی نوشیدن اسپرسو با عطر و طعم دلنشین آن هستید!

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :