فنجان قهوه و بررسی نکات لازم برای خرید و استفاده

توضیحات:

 • به نام خدا

  فنجان قهوه چیست و شناخت انواع آن

  به طور کلی فنجان قهوه Coffee cup ظرفی می باشد که برای نوشیدنی مدل های مختلف قهوه استفاده می شود که مهمترین آن فنجون های اسپرسو می باشد که بسیار پر استفاده می باشد.

  خیلی از ما به اشتباه برای فنجان های قهوه از نام ماگ نیز استفاده می کنیم که لازمه بدونیم ماگ خودش یکی از انواع لیوان های قهوه به حساب می آید که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

  موارد بسیار زیادی در عطر و طعم نهایی قهوه شما تاثیر گذار است، از دانه قهوه خریداری شده گرفته تا نوع آسیاب، رست قهوه و طرز تهیه ای که برای آن استفاده می شود. شاید جالب باشد بدانید که حتی انتخاب یک فنجان مناسب نیز روی مزه قهوه شما تاثیر گذار خواهد بود.

  دو نوع دسته بندی کلی برای فنجون های قهوه وجود دارد، یکی از لحاظ نوع جنس آنها می باشد و یکی از لحاظ اندازه و سایز آنها.

  1. انواع فنجان قهوه از نظر جنس

  در گذشته جنس و ماده اولیه ای که برای درست کردن فنجان قهوه استفاده میشد با امروزه متفاوت است. در گذشته خاک رس و چوب اصلی ترین مواد اولیه به حساب می آمدند، در حالی که امروزه سرامیک، شیشه، کاغذ و استیل می باشد.

  فنجون های سرامیکی

  فنجان قهوه سرامیکی اصلی ترین و پر استفاده ترین نوع فنجون می باشد. دلیل محبوبیت بالای این فنجان ها عایق حرارتی بودن آنها می باشد که باعث می شود قهوه را گرم نگه دارد.

  مزیت اصلی استفاده از این فنجان ها همانطور که گفتیم عایق حرارتی بودن و قابلیت شستشوی بسیار آسان می باشد که به راحتی با یک آب سرد تمیز می شوند.

  معایب این فنجون ها نیز شکننده بودن و تَرَک برداشتن سریع می باشد. یادتان باشد که جنس و کیفیت فنجان های سرامیکی بسیار مهم می باشد.

  در صورتی که فنجان سرامیکی شما از مواد اولیه نامرغوب تهیه و تحت دمای ناکافی پخت شده باشد، می تواند در طولانی مدت مواد سمی درون قهوه شما آزاد کند که باعث بروز بیماری های مختلف شود. پس شاید برندهای معتبر قیمت بالاتری برای خرید داشته باشند ولی از لحاظ سلامتی بسیار قابل اطمینان تر می باشند.

  فنجان قهوه شیشه ای

  خیلی از دوست داران قهوه برایشان بسیار مهمه که بتوانند قهوه ای را که درست می کنند، از بیرون لیوان و فنجان قهوه مشاهده کنند. این موضوع در مورد قهوه های لایه ای مثل ماکیاتو، موکا و… بسیار بیشتر می باشد. به همین خاطر به جای استفاده از سرامیک از جنس شیشه برای تهیه لیوان های قهوه استفاده شده است.

  استفاده از لیوان های شیشه ای حرارت دیده در بسیاری از کافی شاپ ها رایج می باشد. قابل بازیافت بودن شیشه اصلی ترین مزیت این نوع لیوان ها می باشد که می توان برای سلامت محیط زیست ما بسیار مفید باشد.

  از معایب مهم این نوع فنجون ها فاقد عایق بودن حرارتی می باشد که باعث می شود هم قهوه شما زودتر سرد شود و هم زمانی که قصد خوردن آن در زمانی که قهوه داغ است، سخت کند و باعث سوختن دست شود.

  پس زمان خرید به این نکته دقت کنید که لیوان های شیشه ای را انتخاب کنید که ترجیحاً دسته دار باشد و تا جای ممکن عایق حرارتی باشند.

  فنجان قهوه استیل

  این نوع فنجان قهوه خیلی درون کافی شاپ ها و مصارف خانگی استفاده نمی شود ولی برای مسافرت ها و کسانی که در حال جابه جایی زیاد می باشند مثل کوهنوردان بسیار عالی می باشد.

  فنجون استیل را بیشتر در رده ماگ های مسافرتی دسته بندی می کنند و دارای سه مشخصه اصلی می باشند؛ 1. عایق حرارتی نسبتاً بالا 2. مقاومت و دوام بسیار زیاد 3. راحتی در شستشو و تمیز کردن

  لیوان یکبارمصرف قهوه

  آخرین گزینه در بین فنجان قهوه که قصد داریم بررسی کنیم مدل های یکبار مصرف می باشد.

  فنجان قهوه یکبار مصرف امکان دارد از کاغذ یا یونولیت ساخته شده باشد. در قهوه‌ خانه و کافی شاپ ها فنجان کاغذی معمولاً برای دادن نوشیدنی به مشتریان در حال حرکت استفاده می‌شود.

  این نوع لیوان ها در بین برندهای بزرگ قهوه جهان مثل استارباکس و مک دونالت که قهوه بیرون بر به مشتریان خود عرضه می کنند بسیار رایج و پر استفاده می باشد. هزینه پایین و عایق بودن حرارتی مهم ترین ویژگی آنها می باشد.

  2. انواع فنجان قهوه از نظر اندازه

  در مورد فنجان قهوه اندازه بسیار حائذ اهمیت می باشد و عدم استفاده از یک فنجان مناسب باعث می شود که قهوه شما طعم و عطر خود را از دست بدهید. لیست انواع فنجون های قهوه بدین ترتیب می باشد:

  دمیتاس اسپرسو

  قهوه اسپرسو که رایج ترین روش تهیه قهوه می باشد دارای یک فنجان های مخصوص می باشد که آن را با نام دمیتاس یا دمیتاش نیز می شناسیم.

  شات های اسپرسو بخاطر غلظت عصاره گیری بالای این قهوه نسبت به سایر روش های تهیه قهوه کوچک تر می باشد. اندازه استاندارد برای فنجان اسپرسو 60 تا 90 میلی لیتر حجم دارد و اصولاً دارای جنس سرامیکی و شیشه ای می باشد.

  به این نکته دقت کنید که بهتر است دهانه فنجان قهوه اسپرسو کمی باز باشد تا عطر و رایحه آن بهتر به مشام برسد.

  فنجان کاپوچینو

  کاپوچینو یکی از اصلی ترین نوشیدنی های کافی شاپی به حساب می آید که از ترکیب شیر فوم دار و اسپرسو تهیه می شود. به خاطر اضافه شدن شیر حجم کاپوچنیو نسبت به قهوه های معمولی کمی بیشتر می باشد و به همین خاطر فنجان های استفاده شده برای آن بزرگتر از قهوه می باشد.

  اندازه استاندارد برای فنجان کاپوچینو بین 150 تا 180 میلی لیتر می باشد. شکل ظاهری این نوع فنجان ها اصولاً گرد می باشد و از آنجایی که قهوه لب تا لب فنجان پر می شود دارای نعلبکی (بشقاب زیر فنجون) می باشد.

  فنجان قهوه استاندارد

  این نوع فنجان قهوه برای سرو نوع هایی از قهوه استفاده می شود که غلظت زیادی نداشته باشد. قهوه فرانسه که با فرنچ پرس درست می شود و قهوه های قطره چکانی از مهمترین آنها می باشد.

  اندازه فنجان استاندارد برای قهوه 240 تا 300 میلی لیتر می باشد. این نوع فنجون ها اصولاً سرامیکی می باشند و کمی شبیه به قیف می باشند. دهانه ای پهن و انتهایی کمی باریک تر.

  فنجون لاته

  فنجان های لاته از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به کاپوچینو می باشند با اندازه ای بزرگتر، دلیل این موضوع نیز حجم بیشتر شیری می باشد که در لاته مورد استفاده قرار می گیرد.

  از آنجایی که در لاته از طرح های هنری با نام “لاته آرت” استفاده می شود باید حتماً فنجان ها دهانه گرد و دسته داشته باشد تا بتوان این کار را به راحتی انجام داد.

  ماگ قهوه

  آخرین نوع فنجان قهوه که خیلی البته نمی توان نام فنجان را برای آن استفاده کرد ماگ قهوه می باشد که مخصوصاً برای مسافرت ها از آنها استفاده می شود.

  ماگ ها اصولاً دارای جنس فلزی و سرامیکی می باشند و به خاطر قابلیت ایستایی بالایی که دارند برای استفاده در مسافرت ها و ماشین بسیار مناسب می باشند. حجم ماگ های قهوه بین 450 تا 600 میلی لیتر می باشد.

  در پایان نیز باید به این نکته مهم اشاره کنیم که در تمام مدل های فنجون های قهوه ای که تا به اینجا بررسی کردیم یک نکته در میان همگی مشترک می باشد و آن هم شیوه استفاده به صورت گرم می باشد. یعنی لازم است که قبل از استفاده حتماً فنجان را با آب گرم شستشو دهید تا قهوه شما گرمای خود را به سرعت از دست ندهد.

  نکته جالب در مورد لیوان قهوه

   

  طبق مطالعات انجام شده خوردن قهوه در فنجون های سفید رنگ حس تلخی بیشتری به شما منتقل میکنه!! شاید این موضوع برای شما کمی تعجب برانگیز باشه ولی واقعیت داره!

  به علت اختلاف رنگ شدیدی که بین رنگ قهوه و فنجون های سفید رنگ وجود داره، مغز انسان به طور ناخودآگاه مزه تلخ تری را به شما القا میکنه. یعنی اگه فنجون قهوتون رو رنگی انتخاب کنید از تلخی قهوه برای شما کاسته خواهد شد! 🙂

  همچنین طبق این مطالعات لیوان های شیشه ای حس مطبوع تری را در شما ایجاد خواهد کرد و شما تجربه ای شیرین تر و جذاب تری نسبت به حالت عادی نوشیدن قهوه پیدا خواهید کرد.

  ما در این مقاله تلاش کردیم تمام مواردی که لازم است در مورد فنجان قهوه و انواع آن برای خرید بدانید را به طور دقیق برای شما بررسی کنیم. اما در صورتی که در مورد سرفصل ها و نکات گفته شده با سوال و یا ابهامی همراه بودید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :