قهوه فوری چیست، انواع آن و خصوصیات هر کدام را بشناسیم

توضیحات:

 • به نام خدا

  قهوه فوری چیست، انواع آن و خصوصیات هر کدام را بشناسیم

  قهوه فوری چیست؟ سوالی که خیلی از دوست داران قهوه از ما میپرسند و دوست دارند تفاوت های مدل های مختلف قهوه های فوری و نسکافه را بدانند تا بتوانند موقع خرید بهترین انتخاب را بکنند.

  من مطمئنم که خیلی از شما بارها پیش اومده که در یک سوپر مارکت ایستاده اید و مارک های مختلف قهوه فوری را مشاهده کردید و براتون سوال شده که چرا از نظر قیمتی بسیار متفاوت هستند! نسکافه، کافی میکس یا کاپوچینو را شاید اصلی ترین نام هایی باشند که روی برندهای مختلف قهوه های فوری مشاهده کرده اید و مفاهیم آنها را متوجه نشده اید.

  قهوه فوری چیست؟

  قبل از هرچیزی باید بگیم ما در ابتدا سعی میکنیم مفاهیم را کاملا ساده توضیح بدیم و در انتهای مقاله موضوع را کمی تخصصی تر ادامه خواهیم داد که مطالب برای همه قابل فهم باشد.

  قهوه فوری همانطور که از نامش مشخصه یعنی قهوه ای که فوری آماده می شود و این امکان را به شما میدهد که درست کردن آن را در مدت زمان کوتاهی انجام دهید. تمام برندهای قهوه های فوری جهان در روش درست کردن مثل هم می باشند و شما کافیست آنها را درون آب جوش ریخته و حل کنید و تمام! البته روش حرفه ای نیز برای درست کردن قهوه فوری وجود دارد ولی قائده کلی و ساده همین حل کردن در آب جوش می باشد.

  اما نکته ای که لازمه بدونید اینه که قهوه (اسپرسو، قهوه فرانسه، قهوه ترک و…) با قهوه فوری فرق دارد، شما هیچ قهوه ای را نمی توانید پیدا کنید که با ریختن درون آب جوش مصرف کنید. چرا؟ ما دانه هایی داریم به نام دانه قهوه، این دانه ها آسیاب می شوند و تبدیل می شوند به پودر قهوه، حالا این پودر قهوه برای آنکه طعم و مزه اصلی خود را آزاد کند و قابل مصرف باشد باید یا دم شود یا عصاره گیری شود ولی اگه یادت باشه قهوه فوری نیاز به این کار ندارد. شاید بپرسی چرا؟

  قهوه فوری در واقع قهوه ای هست که قبلاً دم شده است و دوباره خشک شده و بسته بندی شده و به فروش می رسد. چیزی که دقیقا برای چای و چای کیسه ای نیز وجود دارد. اما اگر دوست داشتی تفاوت قهوه معمولی و فوری را دقیق تر متوجه بشی .

  اشتباهات رایج در مورد نسکافه و قهوه فوری

  یک اشتباه رایجی که در بین ما ایرانی های وجود دارد این است که از اسم ها به طور دقیق استفاده نمیکنیم و همین موضوع باعث میشه که بعداً به مشکل بخوریم. در مورد قهوه فوری نیز همین مشکلات وجود دارد که در زیر تعدادی از آنها را برای شما معرفی کردیم:

  • نسکافه یکی از برندهای قهوه فوری است که توسط شرکت نستله تولید میشه ولی خیلی از ما فکر می کنیم که نسکافه یک چیز خاص جداست!
  • کافی میکس نیز یک نوع از قهوه های فوری می باشد که تنها به آن شکر و کافی میت (شیر غیرلبنی) اضافه شده!
  • ترابیکا، گوددی، علی کافه، نسکافه، جاکوبز و… همگی برندهای قهوه فوری می باشند و فقط ترکیبات و گاهاً روش تولید آنها با هم فرق دارد.

  گفتیم انواع زیادی از مارک های قهوه فوری در بازار وجود دارد، اما به طور کلی همه این برندها با 3 روش اصلی تولید می شوند که بهتر است آنها را بشناسیم تا موقع خرید بهترین انتخاب را بکنیم.

  انواع قهوه فوری و انتخاب بهترین آنها

  فریز شده و خشک

  قبل از شروع باید دوباره تاکید کنیم، مهمه درک کنیم که قهوه فوری در اصل “قهوه از قبل تهیه شده” است. آنها از دانه های کامل قهوه درست می شوند، که به یک میزان آسیاب و با فشار زیاد تولید می شوند.

  قهوه فوری خشک شده فیریز به طور معمول به عنوان بالاترین سطح قهوه فوری موجود قابل قبول است. قهوه فوری فریز شده خشک از دانه های قهوه با کیفیت بالاتر مانند انواع عربیکا تهیه می شود.

  بافت و نشانه اصلی قهوه فریز و خشک شده این است، هنگامی که بین دو نوک انگشتان خود قرار دهید، شکستن آن آسان نیست و له نمی شود.

  روش موجود در مورد یخ زدگی قهوه: “عصاره قهوه در حدود 40 درجه سانتیگراد منجمد و به دانه ها اضافه می شود. سپس دانه های آسیاب شده یخ زده در دمای پایین و تحت خلاء خشک می شوند. کیفیت عطر و طعم در اثر دمای بسیار پایین و خشک شدن ملایم محافظت می شود. ”

  می توانید ببینید که چرا این نوع قهوه ها به طور کلی پذیرفته شده و از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. حفظ عطر، مشخصات طعم بهتر، استفاده از دانه های قهوه با کیفیت بالاتر و روش کم آبی.

  خشک شده با اسپری

  معمولاً به عنوان ارزانترین قهوه فوری “سطح بالا” پذیرفته می شود. این دانه قهوه با کیفیت پایین تر ساخته شده است.

  فرآیند خشک کردن اسپری ارزان تر است و در این روش بسیاری از طعم های ذاتی قهوه از دست می روند. در استفاده از دانه های قهوه پر مصرف مقدار زیادی از طعم از بین می رود.

  بافت قهوه خشک شده با اسپری، تفاوت زیادی با بافت یخ زده دارد. چرخاندن یک دانه آسیاب شده قهوه بین دو نوک انگشت نشان می دهد که به راحتی خرد می شود.

  با چشم هم می توان دریافت که قهوه خشک شده با اسپری گردتر، متخلخل تر و شکننده تر به نظر می رسد. رنگ آن هم به مراتب تیره تر از قهوه یخ زده است.

  روش اسپری کردن قهوه خشک این است که “جریان هوای گرم برای تبخیر آب قهوه استفاده می شود. قهوه در لوله ای که هوای گرم از آن عبور می کند، تحت فشار زیاد می چرخد. ”

  از مارک های معروف قهوه خشک شده با اسپری نسکافه کلاسیک است.

  بر اساس کاسنی

  اینجاست که بسیاری از مصرف کنندگان فریب می خورند. کاسنی یک گیاه کاملاً متفاوت از قهوه است. در برخی از مارک های “قهوه فوری” که از کاسنی استفاده می کنند، فقط مقدار کمی از قهوه در داخل آن وجود دارد.

  این نوع از قهوه ها برای فروش به صورت انبوه به كسانی كه توانایی تهیه قهوه مناسب را ندارند و همچنین كسانی كه تحمل كافئین زیاد را ندارند تولید شده است.

  نشانه های نوشیدنی شما که مبنی بر کاسنی است این است که تقریباً به رنگ نارنجی ظاهر می شود و اختلاف آن با  قهوه خشک شده با اسپری و فریز شده زیاد است.

  اگر یک دانه در بین دو نوک انگشت دست تان بذارید  بلافاصله له می شود و هیچ بوی قهوه ایی قابل تشخیص نیست.

  قهوه کاسنی نوشیدنی است که ترکیبی از کاسنی و قهوه می باشد. نسبت قهوه به کاسنی می تواند به اندازه 3 به 1 یا به میزان 1 به 3 باشد. قهوه کاسنی از رست و آسیاب کردن ریشه های گیاه کاسنی تهیه می شود.”

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :