تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو در چیست؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو در چیست؟

  تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو یکی از رایج ترین سوالاتی می باشد که بسیاری از دوست داران قهوه با آن رو به رو هستند. در مورد این مقایسه و تفاوت ها جنبه های مختلفی وجود دارد که لازم است مورد بررسی قرار گیرد، از نوع رست دانه های این قهوه ها گرفته تا میزان آسیاب آنها که در نهایت باعث می شود تفاوت هایی در میزان کافئین و طعم این قهوه ها ایجاد شود.

  تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو

  یکی از اشتباهات رایجی که در زمان مقایسه و تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو اتفاق می افتد این است که تصور می شود که پایه اصلی این قهوه ها متفاوت می باشد و در واقع تفاوت اصلی در دانه های قهوه انتخابی برای آنها می باشد، در حالی که این موضوع کاملاً اشتباه می باشد.

  کشورهای ترکیه، فرانسه و ایتالیا که مهد قهوه های ترک، فرانسه و اسپرسو می باشند، به خاطر شرایط آب و هوایی هیچکدام توان تولید قهوه ندارند، پس اشتباه تصور نکنید که قهوه ترک یعنی قهوه ای که کشور ترکیه تولید میکنه! 🙂

  قهوه های استفاده شده برای این سه قهوه می تواند کاملاً یکسان و یک نوع باشد، موضوع اصلی که باعث ایجاد تفاوت قهوه ترک و بقیه قهوه ها می شود در شیوه تهیه و درست کردن آنها می باشد، برای درک این موضوع ما به صورت جزیی و مورد به مورد آنها را برای شما بررسی خواهیم کرد.

  1. تفاوت رُست قهوه ترک، فرانسه و اسپرسو

  بعد از آنکه دانه های سبز قهوه فرآوری و آماده می شوند، عمل رست و یا برشته کردن بر روی آنها انجام می شود که می تواند انواع مختلفی داشته باشد که مهمترین آن، لایت، مدیوم لایت، مدیوم، مدیوم دارک و دارک می باشد.

  برای تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو از لحاظ رست لازم است بدانید که در طرز تهیه قهوه ترک و فرانسه اصولاً از درجه رست لایت و مدیوم لایت استفاده می شود در حالی که برای اسپرسو از رست مدیوم و مدیوم دارک استفاده می شود.

  یادمان باشد این قائده همیشگی نیست و بسته به ذائقه و سلیقه افراد می تواند متغیر باشد، اما ما در اینجا بیشتر در مورد استانداردها صحبت می کنیم که در طرز تهیه قهوه ترک ، اسپرسو و فرانسه استفاده می شود. پس قهوه ها ممکنه یکسان باشد ولی رست آنها اصولاً متفاوته.

  2. مقایسه آسیاب قهوه های اسپرسو، ترک و فرانسه

   

  بعد از مرحله رست قهوه شما به سراغ آسیاب کردن قهوه خواهید رفت. در واقع بعد از خرید دانه های قهوه و برشته کردن آنها شما برای آنکه بخواهید از این دانه ها برای تهیه قهوه خود استفاده کنید لازم است که آنها را آسیاب کرده و به صورت پودر در بیاورید.

  اما موضوعی که اینجا مطرح می شود این است که آیا این آسیاب برای طرز تهیه قهوه های مختلف، فرق دارد یا خیر؟

  در پاسخ به این سوال باید گفت نه تنها این مورد وجود دارد، بلکه از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است. در واقع تفاوت بین آسیاب کردن قهوه می باشد که باعث تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو شده است.

  درجه آسیاب قهوه ترک بسیار ریز می باشد و به همین خاطر از نام هایی مانند آسیاب آردی و پودری نیز برای آن استفاده میشود، یعنی باید بعد از آسیاب دانه ها برای قهوه ترک، شما با پودری همراه باشید که تقریباً شبیه به آرد باشد.

  اما در مورد درجه آسیاب در قهوه اسپرسو لازم است کمی درشت تر باشد تقریبا کمی کوچکتر از اندازه دانه های نمک و این موضوع در مورد قهوه فرانسه شدیدتر شده و آسیاب به گونه شبیه به دانه های شکر می باشد و درجه آسیاب از همه درشت تر می باشد.

  نکته بسیار مهم: این درجه آسیاب هایی که برای شما گفته شد برای همیشه صحیح نمی باشد و بسته به اینکه شما از چه وسیله ای برای تهیه قهوه خود استفاده می کنید می تواند کمی تغییر کند، برای درک این موضوع بخش بعدی را حتماً با دقت مطالعه کنید.

  3. تفاوت قهوه ترک با اسپرسو و فرانسه از نظر تجهیزات

   

  موضوع بسیار مهمی که خیلی از ما در تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو به آن دقت نمیکنیم تجهیزات و وسایلی می باشد که برای تهیه این قهوه‌ها استفاده می کنیم.

  یک مثال برای درک بهتر این موضوع میزنیم تا از اهمیت این موضوع بیشتر باخبر شوید؛ یک قطعه سیب زمینی را در نظر بگیرید، آن را درون یک ظرف آب بیاندازید، یا آن را خرد کنید و داخل ماهی تابه سرخ کنید، آن را درون آتش انداخته و بپزید و یا اینکه داخل مایکروویو قرار دهید.

  دقت کنید در تمام موارد ماده اولیه ما سیب زمینی می باشد ولی نتیجه نهایی و طعم سیب زمینی ما بسیار متفاوت خواهد بود، در مورد قهوه نیز این موضوع صادق می باشد و اینکه شما از چه وسیله ای برای درست کردن قهوه استفاده می کنید در طعم قهوه بسیار تاثیرگذار است.

  در تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو باید گفت وسیله ای که برای درست کردن قهوه ترک استفاده می شود، جذوه یا قهوه جوش می باشد در حالی که برای قهوه فرانسه، دو وسیله فرنچ پرس و دستگاه قهوه ساز می باشد. برای تهیه اسپرسو نیز این وسیله اسپرسو ساز و موکاپات می باشد.

  در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم که آسیاب ها می تواند کمی بسته به وسیله ای که انتخاب می کنیم تغییر کند، در مورد قهوه فرانسه زمانی که از فرنچ پرس استفاده می کنید باید آسیاب شما درشت باشد. در مورد اسپرسو نیز در مورد موکاپات این موضوع برقرار است و باید از قهوه درشت‌تری نسبت به اسپرسویی که با اسپرسوساز درست می شود، استفاده کنید.

  4. تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو از نظر نوع سرو

   

  برای درک نوع سرو بین این 3 نوع قهوه لازم است که شما به بعضی از موارد تخصصی آگاهی پیدا کنید.

  در بین قهوه ها هر چه میزان کافئین و غلظت قهوه افزایش پیدا کند، فنجان هایی که برای سرو انتخاب می شوند اندازه کوچکتری می باشند.

  در تفاوت قهوه ترک با فرانسه و  اسپرسو باید به این موضوع دقت کنید که قهوه فرانسه نسبت به دو نوع دیگر هم میزان کافئین کمتری دارد و هم رقیق تر می باشد، اسپرسو نیز داری بیشترین غلظت و کافئین می باشد. طبق مطالعات انجام شده در بین تمام قهوه ها از لحاظ میزان کافیین، اسپرسو در رتبه اول و قهوه ترک در رتبه دوم می باشد. (شکل زیر را مشاهده کنید)

  پس می توان نتیجه گرفت که فنجان هایی که برای قهوه ترک و اسپرسو استفاده می شود بخاطر سنگینی بیش از حد لازمه است که با حجم بسیار کم استفاده شود.

  اگر با اسپرسو آشنایی داشته باشید می دانید که واحدی که برای اندازه گیری حجم آن استفاده می شود، “شات” می باشد که هر شات معاد با 25 الی 30 سی سی می باشد که آن را درون فنجان هایی با حجم 80 الی 100 سی سی سرو می کنند.

  برای قهوه ترک نیز حجمی که برای سرو آن انتخاب می شود در بیشتر موارد بین 80 الی 100 سی سی می باشد در حالی که برای قهوه فرانسه این میزان گاهاً تا 400 سی سی نیز افزایش پیدا می کند.

  5. مقایسه طعم 3 قهوه

  آخرین گزینه ای که قصد داریم در مورد تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو بررسی کنیم طعم نهایی می باشد که برای این سه قهوه ایجاد می شود.

  احتمالاً باید این موضوع را اگر قسمت های قبلی رو با دقت مطالع کرده باشید حدس بزنید که در بین سه گزینه مورد نظر ما اسپرسو، بخاطر کافئین و غلظت بیشتر دارای طعم تلخ تر و سنگین تری باشد.

  در حالی که قهوه فرانسه نیز بخاطر رقیق بودن دارای طعم بسیار سبک تری می باشد که خیلی از افراد حتی آن را با چای مقایسه می کنند و به همین خاطر این قهوه در کل دنیا به عنوان رایج ترین قهوه برای صبحانه شناخته و استفاده می شود. میتونید قهوه فرانسه رو با شیر نیز میل کنید که روش تهیش را اینجا آموزش دادیم.

  قهوه ترک از یک سو بخاطر وجود لورد و ذرات معلق قهوه، دارای طعمی کمی خاص و متفاوت با دو گزینه دیگر می باشد و خیلی از افراد به خاطر همین طعم خاص عاشق آن شده اند.

  از طرفی قهوه ترک را می توان با شیر نیز دم کرد، که در این صورت تبدیل به نوعی دیگری قهوه می شود معروف به قهوه یونانی، اما در مورد اسپرسو و قهوه فرانسه این قابلیت وجود ندارد و نمی توان آنها را با شیر دم کرد، اما می توان به اسپرسو شیر و فوم شیر به طور مستقیم اضافه کرد.

  و از لحاظ خوراکی هایی که می توان با این قهوه ها میل کرد نیز باید گفت که قهوه ترک را اصولا با شیرینی هایی مانند باقلوا، راحت الحلقوم نوش جان می کنند در حالی که در مورد اسپرسو از انواع شکلات و کوکی استفاده می شود. قهوه فرانسه هم صبحانه ها با کروسان میل می کنند تا گشنگی شما را رفع کند.

  در پایان نیز لازم است به این موضوع اشاره کنیم که ما سعی تمام مواردی که لازم بود در مورد تفاوت قهوه ترک با فرانسه و اسپرسو بدانید را به طور دقیق بررسی کنیم، اما اگر در مورد قسمت ها و بخش های گفته شده با ابهام و یا سوالی همراه بودید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان قرار دهید.


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :