خیس شدن قهوه و جمع شدن آب داخل پرتافیلتر دلیلش چیست؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  خیس شدن قهوه و جمع شدن آب داخل بسکت پرتافیلتر رو می توان یکی از رایج ترین مشکلاتی معرفی کردن که در زمان درست کردن اسپرسو برای دوست داران قهوه اتفاق می افتد. اما دلیل این اتفاق چیست و چرا این مشکل ایجاد می شود؟

  خیس شدن قهوه پرتافیلتر

  اول اینکه یک نکته ای را در آغاز کار بگم که این مقاله تنها مخصوص کسانی می باشد که قهوه خود را با اسپرسوساز درست می کنند و دوستانی که از تجهیزات دیگر مثل موکاپات و فرنچ پرس برای تهیه قهوه استفاده می کنند، نیازی نیست این مقاله را مطالعه کنند.

  زمانی که ما با استفاده از اسپرسوساز شروع به درست کردن قهوه می کنیم یک مشکلی که ممکن است برای خیلی از ما اتفاق بی افتد این است که کیک قهوه (تفاله قهوه باقی مانده درون پرتافیلتر) خیس شود و یا در حالت بدتر روی آن آب جمع شود.

  این مشکل و خطا دارای 5 دلیل اصلی می باشد که 3 دلیل اول آن به راحتی قابل رفع می باشد و شما می توانید با رفع آنها تلاش کنید که این خیس شدن قهوه کمتر شود. اما متاسفانه دو دلیل آخری که در پایان مقاله به آنها خواهیم پرداخت خیلی دست ما نیست و اگر شما بعد از رفع 3 دلیل اول باز هم با این مشکل رو به رو بودید باید بگم که بهتره خیلی حساس نباشید و از اسپرسو خود لذت ببرید و با این جمع شدن آب کنار بیایید. خیلی ها اینکار رو می کنند. 🙂

  یادتان باشد درسته که این مشکل و خطا شاید خیلی از لحاظ ظاهری و جلوه به کار شما آسیب بزند ولی از لحاظ عصاره گیری خیلی مشکل بزرگری به حساب نمیاد و اگر کمی کیک قهوه شما خیس باشد؛ دلیلی نیست که قهوه شما بدمزه شده باشد، پس خیلی نگران نباشید.

  1. کم ریختن قهوه

  دلیل اولی که می تواند باعث خیس شدن قهوه و جمع شدن آب درون بسکت پرتافیلتر شود کم بودن حجم قهوه ای می باشد که برای درست کردن اسپرسو لازم است استفاده کنید.

  به طور کلی میزان قهوه آسیاب شده ای که باید برای درست کردن یک شات اسپرسو استفاده شود بین 7 الی 10 گرم می باشد که بسته به ذائقه شما و قهوه ای که دوست دارید متغیر خواهد بود. البته یادتان باشد اگر پرتافیلتر شما دبل می باشد شما باید دو برابر این حجم قهوه یعنی چیزی بین 14 تا 20 گرم درون آن بریزید.

  زمانی که پودر قهوه شما کمتر از میزان استانداردی باشد که اشاره کردیم؛ یک فاصله بین سابه قهوه و هدگروپ دستگاه اسپرسوساز ایجاد می شود که بهترین محل برای جمع شدن آب داخل آن می باشد.

  2. ریز بودن آسیاب قهوه

  خیلی از ما بخاطر عدم اطلاع از آسیاب استاندارد قهوه، قهوه ای که می خریم بیش از اندازه ریز می باشد و همین موضوع باعث میشه که نه تنها به دستگاه اسپرسوساز ما بیش از اندازه فشار بیاد، بلکه دستگاه ما توان خارج کردن آب را از بین پودر قهوه نداشته باشد و به همین خاطر با خیس شدن قهوه و جمع شدن آب روی پرتافیلتر مواجه شویم.

  ما قبلا به طور بسیار دقیق انواع آسیاب استاندارد قهوه را برای قهوه های مختلف بررسی کرده ایم ولی برای اسپرسو اندازه ای که شما باید به دنبال آن باشید در حدود دانه های نمک می باشد و یادتان باشد قهوه ای که شبیه آرد آسیاب شده باشد، اصلا مناسب استفاده برای اسپرسوساز نمی باشد.

  اگر مشاهده کردید قهوه شما به صورت قطره ای و چکه ای خارج میشه و به دستگاهتون فشار وارد میشه، به اندازه آسیاب قهوتون شک کنید. (داخل تصویر بالا اندازه آسیاب استاندارد را مشاهده می کنید)

  3. تمپ کردن زیاد قهوه

  اگر نمیدونید تمپ کردن قهوه چیه باید بگم؛زمانی که شما پودر قهوه ای خریدید را داخل پرتافیلتر می ریزید و اون رو فشار می دهید تا حجمش کم شده و متراکم بشه که به این کار تمپینگ یا تمپ کردن قهوه میگن و به اون وسیله ای که این عمل فشار را باهاش انجام میدیم تمپر قهوه میگیم.

  کار تمپینگ یک عمل حرفه ای و به نوعی تجربی بحساب میاد که شما باید با آزمون و خطا مقدرا مناسب دستگاه خود را پیدا کنید. ولی به طور استاندارد شما باید فشاری در حدود 10 الی 14 گرم را به صورت افقی به قهوتون وارد کنید.

  یادتان باشد اگر مقدار فشار بیش از اندازه باشه هم اسپرسو شما میسوزه و در اصطلاح اُور می شود و هم آب به راحتی از پرتافیلتر عبور نخواهد کرد و باعث خیس شده قهوه و جمع شدن آب روی سطح بسکت می شود.

  4. قدرت کم اسپرسوساز

  یادتونه در ابتدای مقاله گفتم دوتا دلیل وجود داره که کاری از دست ما برنمیاد؟ یکی از آنها همین قدرت دستگاه های اسپرسوساز می باشد.

  برای درست کردن اسپرسو، دستگاه اسپرسوساز شما باید چیزی بین 9 تا 15 بار فشار تولید کند. درسته که روی بیشتر دستگاه های اسپرسوساز خورده که فشار 15 بار تولید می کنند ولی باید بگیم که بین واقعیت و عددهایی که شرکت های تولید کننده این دستگاه ها میگن، تفاوت بسیاره!!

  به طور کلی دستگاه های اسپرسوساز خونگی به خاطر قدرت پایین تری که دارند، توان عبور کل آبی که تحت فشار قرار داده اند را ندارند و به همین خاطر اصولاً کمی بالا سابه آب جمع می شود و باعث خیس شدن قهوه داخل پرتافیلتر می شود.

  به شخصه در بین قیمت های متوسط تنها دستگاهی که از لحاظ فشار حس می کنیم بهترین توان ممکن را دارد و به بقیه برای خرید توصیه می کنم، اسپرسوساز نوا مدل 128 می باشد.

  5. طراحی بسکت پرتافیلتر

  به طور کلی سبدهای پرتافیلتر به دو دسته کلی تحت فشار و بدون فشار تقسیم بندی می شوند. در بسکت های تحت فشار شما با یک یا حداکثر سه سوراخ برای خروج قهوه مواجه هستید که برای عصاره گیری بهتر و داشتن کرمای بیشتر اسپرسو استفاده می شود. در حالی که در بسکت های بدون فشار اگر دقت کنید تعداد سوراخ های خروجی بسیار زیاد می باشد.

  وقتی که شما از سبد تحت فشار برای درست کردن اسپرسو استفاده می کنید با کرمای بیشتر و عصاره گیری مناسب تری از قهوه همراه خواهید شد، چون با تاخیر و فشار بیشتری که این سبدها در موقع عصاره گیری ایجاد می کنند باعث می شوند قهوه قوام و کرما بیشتری داشته باشد.

  اما این سبدها درسته که قهوه بهتری به شما میدهند ولی به خاطر فشار زیادی که برای خروج قهوه نیاز دارند، باعث می شوند که آب روی پرتافیلتر شما جمع شود و در نتیجه باعث خیس شدن قهوه شوند.

  حالا این تصمیم با خودتونه که قهوه با کرما و عصاره بهتر را ترجیح دهید و از سبدهای تحت فشار برای پرتافیلتر استفاده کنید و یا اینکه به سمت سبدهای بودن فشار رفته و مشکل جمع شدن آب روی پرتافیلتر را رفع کنید. من به شخصه قطعا عصاره گیری بهتر را ترجیح میدم و به هیچ وجه خیس شدن قهوه برام مهم نیست. 🙂

  ما در این مقاله تلاش کردیم 5 دلیل اصلی جمع شدن آب داخل پرتافیلتر را به طور دقیق بررسی کنیم و دلیل خیس شدن قهوه داخل بسکت را برای شما توضیح دهیم، اما اگر باز هم در مورد موارد گفته شده با سوال و یا ابهامی رو به رو بودید، آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :