گیاه شناسی نخل خرما

توضیحات:

 • به نام خدا

  تنه درخت خرما

  درخت خرما گیاهی تک لپه و متعلق به تیره نخل و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. تنه این درخت از باقی مانده الیاف برگ خرما به جود می‌آید و به شکل ستونی عمودی، استوانه‌ای، بدون هیچ انشعاب و دارای ابعاد یکسان در تمام طول تنه است و رشد آن همواره رو به بالاست. میانگین قطر تنه نخل خرما معمولا ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر، ارتفاع آن ۱۰ تا ۲۰ متر و رنگ آن قهوه ‌ای است.

   

  ریشه گیاه خرما

  ریشه نخل خرما به راحتی به عمق خاک نفوذ می‌کند و در محدوده وسیعی گسترش می‌یابد. به طور کلی تراکم بالا و حضور ریشه‌های اولیه در عمق سبب می‌شود تا نخل خرما از رطوبت عمق‌های پایین خاک اسـتفاده کند و بدین وسـیله تنش‌های آبی و خشـکی را تحمل کند از این رو یکی از دلایل اصلی مقاومت درختان خرما به خشکی، سیستم ریشه‌ای خاص این گیاه است.

   

  برگ خرما

  برگ‌های درخت خرما پهن، بلند و بسیار زیبا هستند و از نظر استحکام و زُمختی به نظر می‌رسد که از پلاستیک ضخیمی ساخته شده‌اند. این برگ‌ها به راحتی رطوبت خود را از دست نمی‌دهند و در برابر باد و طوفان شدید نمی‌شکنند. طول عمر برگ خرما به ۷ سال میرسد.

   

  میوه خرما

  میـوه خرمـا انواع گوناگونی دارد و اغلب مسـتطیلی شـکل بـا پوسـتی بـه رنـگ قهـوه‌ای تیـره متمایـل به قرمـز یـا زرد قهـوه‌ای اسـت. پوسـت میـوه پـس از رسـیده شـدن، بسـیار نـازک و لطیـف می‌شـود. میوه خرما بسـیار شـیرین و دارای یـک هسـته منفـرد و بسـیار سـخت اسـت.


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :