طرز تهیه شربت خرما

توضیحات:

 • به نام خدا


  اگر خرماها از قبل هسته گرفته نشده اند، ابتدا باید آنها را هسته بگیرید و سپس به چند قسمت خرد کنید. انجام این کار با یک چاقوی کم روغن می تواند آسان باشد (چون بسیار چسبنده هستند!).


  خرماهای بدون هسته روی سطح صاف 

  می توانید گودال ها را نگه دارید، آنها را تمیز و خشک کنید و سپس از آنها برای چندین منظور استفاده کنید (سؤالات متداول را بخوانید).

  مرحله 2: خرما را خیس کنید
  ابتدا باید خرماها را خیس کنید تا نرم شوند. اگر از خرمای خشک تری استفاده می کنید، این امر به ویژه مهم است. من این کار را با قرار دادن تمام خرماها در یک کاسه بزرگ انجام می‌دهم و روی آن‌ها را با آب جوش (یا حداقل بسیار داغ) می‌ریزم و 20 تا 30 دقیقه خیس می‌کنیم.


  خیساندن خرما 

  سپس خرماها را آبکش کرده و آبکشی کنید.

  اگر خرماها به اندازه کافی نرم هستند، ممکن است نیازی به انجام این کار نداشته باشید – به علاوه، می توانید مقدار کمی از قندها/طعم مایع خیسانده را از دست بدهید – بنابراین از آن صرف نظر کنید و در صورت تمایل خرماها را برای مدتی بیشتر بجوشانید.

  الک کردن مقداری خرمای خیس خورده 

  مرحله 3: خرماها را بپزید
  خرماها را در قابلمه بزرگی بریزید و به اندازه ای آب اضافه کنید که خرماها را کاملا بپوشاند. سپس آن را به جوش بیاورید. پس از جوش آمدن، حرارت را کم کنید تا به آرامی بجوشد. اجازه دهید حدود یک ساعت بجوشد و هر از گاهی هم بزنید.

  در این مدت زمانی که قندها از خرما خارج می شوند، آب رنگ قهوه ای تیره تری پیدا می کند.


  مراحل پخت خرما 

  سپس اجازه دهید مخلوط به مدت 20 تا 30 دقیقه دیگر خنک شود و سپس مراحل زیر را ادامه دهید.

  مرحله 4: مخلوط را صاف کنید
  کل مخلوط را در یک الکی که با پارچه پنیر یا کیسه شیر خشک پوشانده شده است بریزید تا آب آن جمع شود. سپس خرماها را هم فشار دهید تا آب اضافی آن تا حد ممکن گرفته شود.

  از طرف دیگر، می توانید کل مخلوط را به یک پوره اضافه کنید و سپس آن را الک کنید. من ترجیح می‌دهم برعکس این کار را انجام دهم، ابتدا آب اضافی را از بین ببرم، سپس تفاله خرما باقی‌مانده را مخلوط/فرآوری می‌کنم تا به خمیر خرمایی تبدیل شود که بتوان آن را ذخیره و استفاده کرد.


  استخراج شیره خرما از خرمای پخته شده 

  مرحله 5: شربت را کم کنید
  در حالی که از نظر فنی، مایع در حال حاضر یک "شربت خرما" است، من دوست دارم مایع را بیشتر کاهش دهم تا قوام و طعم غلیظ تر، غلیظ تر (شیرین تر) شود.

  برای این کار، مایع را دوباره به قابلمه اضافه کنید و روی حرارت متوسط ​​رو به پایین بجوشانید تا به قوام و طعم دلخواه شما برسد (البته مراقب باشید نسوزد!).

  مراحل تهیه شربت خرما خانگی 

  من دوست دارم مال من پولدار و چسبنده باشد. برای آزمایش این، مقدار کمی را روی یک بشقاب قرار دهید و انگشت خود را در آن بگذرانید. اگر خیلی آبکی باشد، شربت دوباره فضا را پر می کند. وقتی ضخیم تر شد، مدت بیشتری جدا می ماند. برای من، دومی ثبات کامل من است!

  پس از آماده شدن، اجازه دهید شربت خنک شود قبل از اینکه آن را به یک شیشه/بطری استریل شده بدون هوا منتقل کنید.

  موارد مصرف شربت خرما
  استفاده های فراوانی از شربت خرما وجود دارد، از استفاده از آن به جای افرا/عسل گرفته تا استفاده از آن به عنوان جایگزین شکر. در اینجا برخی از راه های مورد علاقه من برای لذت بردن از این شیرین کننده خرما آورده شده است:

  • یک قاشق شربت خرما روی تابه 
  • برای شیرین کردن چای و قهوه (گرم یا سرد )،
  • فراپوچینو، لاته یا شیر زردچوبه طلایی ،
  • در کیک ها و دسرهایی که نیاز به شیرین کننده مایع دارند،
  • بیش از ماست (از جمله گزینه های بدون لبنیات مانند ماست نارگیل یا ماست بادام ) و گرانولا ،
  • در اسموتی ها،
  • بلغور جو دوسر - اجاق گاز یا پخته !
  • روی پنکیک و وافل،
  • برای بارهای گرانولا ،
  • بستنی ،
  • با میوه ها،

  بیش از سبزیجات بوداده - مانند هویج، بادمجان ، یا گل کلم ،
  به سس های سالاد و وینیگرت اضافه شده است،
  با تاهین مخلوط کرده و روی نان تست یا سمیت پخش کنید.


  چگونه ذخیره کنیم؟
  نگهداری : پس از سرد شدن، شربت خرما را به مدت چند هفته در یخچال نگهداری کنید. وقتی در یخچال قرار می‌گیرد غلیظ‌تر می‌شود، بنابراین ممکن است بخواهید قبل از استفاده کمی آن را گرم کنید یا کمی آب داغ به آن اضافه کنید تا یکدست شود (یا کمتر آن را کاهش دهید).

  اگر شربت شروع به بو کردن کرد یا تغییر رنگ/کپک زد، پس از بهترین حالت خود گذشته است.


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :