قهوه اوگاندا : ویژگی ها و تاریخچه قهوه در کشور اوگاندا

توضیحات:

 • به نام خدا

  اوگاندا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه روبوستا در جهان است. همچنین در مناطق مرتفع این کشور، در مناطق آتشفشانی که غنی از مواد مغذی است عربیکا نیز رشد می‌کند که مهمترین آنها در دامنه کوه الگون در مرز با کنیا و در دامنه کوه روونزوری ، معروف به “کوههای ماه” در مرز با جمهوری دموکراتیک کنگو است. مقداری قهوه عربیکا نیز در منطقه غرب نیل در شمال غربی این کشور کشت می شود.

  قهوه اوگاندا

  قهوه بهترین محصول صادراتی اوگاندا است. در سال 1989 ظرفیت تولید قهوه این کشور از سهمیه آن 2.3 میلیون کیسه فراتر رفت. اما مقادیر زیادی قهوه هنوز هم به کشور‌های همسایه قاچاق می‌شود.

  قهوه روبوستا در منطقه جنگلی کامپالا و هلال دریاچه ویکتوریا تولید می شود. از سال 1999 تا 2002 تلاش شد تا این قهوه به عنوان یک برند برتر مصرف کننده تجاری شود.اما قهوه عربیکا در دامنه کوه الگون رشد می کند. قهوه از اتیوپی به اوگاندا معرفی شد و ابتدا در دامنه کوه الگون رشد کرد.

  تولید قهوه عربیکا در اوگاندا

  قهوه عربیکا معمولاً در مزارع مختلط با محصولات غذایی برای مصرف خانگی پرورش می یابد. این گیاه عمدتا در زیر درختان و در زیر سایه رشد می کند. برگ هایی که از درختان سایه می افتند کود گیاهان قهوه را فراهم می کنند.

  در شهر امباله که مهم ترین شهر اوگاندا در تولید قهوه عربیکا است، فصل کاشت این قهوه بین مارس و آوریل و برداشت بین اوت و نوامبر است. درختان قهوه از دسامبر تا فوریه قبل از فصل کاشت هرس می شوند.

  قهوه روبوستا اوگاندا

  قهوه عربیکا در آغاز قرن 1900 وارد این کشور شد، در حالی که قهوه روبوستا بومی این کشور است و قرن ها بخشی از زندگی مردم اوگاندا بوده است. انواع قهوه وحشی روبوستا امروزه هنوز هم در جنگلهای بارانی اوگاندا رشد می کند و تصور می شود یکی از نادرترین نمونه های درختان قهوه طبیعی است.

   

  چه چیزی باعث شده قهوه اوگاندا این چنین مورد توجه قرار گیرد

  این کشور زمین های حاصلخیزی برای کشت قهوه دارد. در دهه های گذشته، درگیری‌های مسلحانه باعث شده صنعت این کشور دچار مشکل شود – به ویژه در منطقه تولید کننده رود نیل در دهه 90. با این حال، این کشور دارای زمین‌های بسیار حاصلخیز و دارای خاک آتشفشانی و بارندگی فراوان است. بخش های خاصی از این کشور دو برداشت دارد: آوریل تا ژوئن و اکتبر تا فوریه.

  دنی بی، قهرمان باریستا در امارات متحده عربی 2016 ، می گوید که شرایط متنوع اوگاندا طیف گسترده ای از طعم‌ها را ایجاد می کند. وی گفت: “فراوانی باران باعث می شود كه قهوه‌های اوگاندا دارای طعم‌های بسیار لذیذتری نسبت به دیگر قهوه‌ها داشته باشند.

  سه منطقه زیر کشت قهوه عربیکا در اوگاندا

  عربیکا در سه منطقه رشد می‌کند: کوه الگون در شرق، کوه های روانسوری در جنوب غربی و غرب نیل.

  کوه الگون

  کوه الگون در مرز شرقی این کشور با کنیا قرار دارد و در واقع دارای یکی از قدیمی‌ترین آتشفشانها در آفریقا است. مزارع قهوه در طرفین آن پراکنده شده است. منطقه بوگیسو در دامنه های غربی کوه الگون به ویژه به دلیل داشتن قهوه های دشت‌تر معروف است.

  غرب نیل

  منطقه غربی نیل در شمال غربی اوگاندا واقع شده و به دلیل بارش زیاد باران و طعم خاصی که قهوه‌ها دارند( طعمی شبیه به مرکبات ) مشهور شده‌اند.

  کوه‌های روانزوری

  این محدوده که معمولاً به عنوان “کوههای ماه” شناخته می شود ، در مرز جنوب غربی اوگاندا با جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارد. قهوه در دامنه کوههای که دارای خاک آتشفشانی رشد می‌کنند، که همین امر باعث ایجاد یک چربی مناسب برای قهوه می شود.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :