تفاوت خرما و رطب چیست

توضیحات:

 • به نام خدا

  با نزدیک شدن به اواسط خرداد و اوایل تیر میوه شیرین و نرم رطب به بازار خواهد آمد. این میوه تفاوت‌هایی با میوه رسیده یعنی خرما دارد، اما اکثر افراد تفاوت‌های آن را نمی‌دانند. در ادامه با ما همراه باشید که تفاوت خرما و رطب را با شما به اشتراک بگذاریم.

  تفاوت خرما و رطب چیست؟

  خرما و رطب از زوایای مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند که در ادامه به اشاره این تفاوت‌ها پرداخته‌ایم.

  تفاوت خرما و رطب در زمان برداشت

  در ابتدا باید اشاره کرد که همه انواع خرما برای برداشت در زمان رطب مناسب نیستند که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد.رطب محصول دوم درخت نخل است که بعد از خارک (خرمای کال) برداشت می‌شود. در بین رطب‌ها میوه نخل مضافتی و کبکاب از کیفیت بهتری برخوردار است. میوه برخی نخل‌ها مناسب برداشت در زمان رطب نیستند و خرما آن‌ها 20 روز در زیر آفتاب سوزان مناطق گرمسیری باقی می‌ماند.

  صاحبان نخلستان‌ها به این دوره زمانی “خرماپزان ” می‌گویند؛ چراکه رطب دورنگ در این مدت تیره شده و خرمایی‌رنگ می‌شود. البته در برخی مناطق روش ویژه‌ای برای برداشت محصول درخت نخل وجود دارد. این روش برای خرماهایی که در مرحله رطب قابل‌خوردن هستند، انجام می‌شود. در این روش تمام محصول درخت خرما را برداشت می‌کنند و بخشی را به‌صورت رطب به بازار عرضه کرده و قسمت باقی‌مانده را روی حصیر پهن خواهند کرد که برسد و به خرما تبدیل شود.

  تفاوت خرما و رطب از لحاظ بافت میوه

  همان‌طور که می‌دانید رطب بافت نرم‌تری به نسبت خرما دارد و میزان آب موجود در آن از خرما بیشتر است. علاوه بر آن قند موجود در آن از میوه رسیده‌اش کمتر خواهد بود.

  تفاوت املاح مدنی و مواد مغذی

  از آنجایی که خرما و رطب ازلحاظ زمان برداشت باهم تفاوت‌هایی دارند در مدت‌زمانی که خرماها بر درخت هستند و می‌رسند املاح و مواد مغذی بیشتری جذب خرما می‌شود و میوه نیمه رسیده و رسیده درخت نخل از این لحاظ نیز باهم تفاوت‌هایی دارند که این تفاوت‌ها به شرح زیر است:

  • میزان آهن خرما در وزن برابر به نسبت رطب بیشتر است
  • کلسیم خرما از رطب بیشتر خواهد بود
  • خرما حاوی مقادیر بیشتر ویتامین‌ها به نسبت رطب است
  • وجود مقادیر بیشتر فیبر در خرما به نسبت رطب
  • رطب ویتامین C بیشتری به نسبت خرما دارد

  تفاوت شرایط نگهداری خرما و رطب

  برای نگهداری رطب حتماً باید شرایط خنک فراهم کنید. اگر قصد دارید که رطب را به مدت طولانی نگه‌دارید، حتماً آن را در ظرف پلاستیکی و درون فریزر قرار دهید. خرما شرایط نگهداری خاصی ندارد و اغلب خاصیت ماندگاری بالایی دارد این تمایزی چشم‌گیر در خرما و رطب است.

  سخن آخر

  رطب میوه خوش‌خوراک، نرم و لطیف است. همان‌طور که می‌دانید بهتر است هر میوه را در فصل خودمصرف کرد که بدن از خواص آن میوه بهره‌مند شود. در مقاله بالا به معرفی تفاوت خرما و رطب پرداختیم. اگر شما هم قصد دارید خرما و رطب را در رژیم غذایی خود جای دهید، فراموش نکنید که مصرف بیش‌ازاندازه این خوراکی شیرین باعث چاقی خواهد شد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :