قهوه گواتمالا : ویژگی ها و تاریخچه قهوه در کشور گواتمالا

توضیحات:

 • به نام خدا

  همونطور که می دونید آمریکای مرکزی یکی از بهترین تولید کننده های قهوه است. بعد از هندوراس کشور گواتمالا بزرگترین تولید کننده قهوه در منطقه آمریکای مرکزی محسوب میشه.

  گواتمالا یکی از پرطرفدارترین قهوه‌ها در دنیاست و به خاطر طعم و بوی خاصی که داره بسیاری از افراد در جهان از این قهوه استفاده می‌کنند. این کشور به جواهر صنعت قهوه در قاره آمریکای مرکزی شناخته می‌شود.

  ویژگی های قهوه گواتمالا

  مشخصات عطر وطعم – قهوه گواتمالا طعم‌های مختلف ترش، شیرین و شکلاتی دارد. البته باید توجه داشته باشید طعم قهوه گواتمالا به منطقه در حال رشد بستگی دارد. به عنوان مثال، قهوه پرورش یافته در مناطق کوهستانی نسبت به قهوه ای که در مناطق آنتیگوا رشد می کند اسیدی تر است.

  عطر – دانه های قهوه همچنین عطر مطبوعی دارند که یادآور طعم میوه ها ، مرکبات و ادویه جات است و این یکی از اصلی ترین دلایل محبوب بودن این قهوه در جهان است.

  فراوری – به دلیل آفتاب گرمی که در این کشور وجود دارد تقریبا کمتر کسی از دستگاه‌ها برای فراوری قهوه‌ها استفاده می‌کنند. و فرآوری به صورت طبیعی صورت می گیرد.

  انواع قهوه – انواع مختلف قهوه در این کشور وجود دارد و به طور معمول نوع گونه به منطقه و زمین زیر کشت قهوه بستگی دارد. رایج‌ ترین قهوه‌ها در گواتمالا انواع بوربن، کاتورا و قهوه ماراگرافی هستند.

  تاریخچه قهوه در گواتمالا

   

  قهوه در اواسط دهه 1700 ابتدا به عنوان گیاه زینتی به گواتمالا آورده شد. دولت توسعه مزارع قهوه را مورد حمایت قرار داد. و قهوه به سرعت بزرگترین صادرات کشور شد. در واقع ، تا سال 2011 ، گواتمالا یکی از 5 کشور بزرگ تولید کننده قهوه بود که هندوراس در نهایت از آن پیشی گرفت.

  در سال 1960 ، تولید کنندگان قهوه اتحادیه‌ای را تشکیل دادند که رسماً با عنوان Anacafé شناخته شد. این سازمان اکنون مسئولیت بازاریابی ، تحقیق و پشتیبانی مالی از کشاورزان جدید را بر عهده دارد.

  مقدار تولید قهوه

  اگرچه به نظر می رسد مقدار قهوه تولید شده در گواتمالا به دلیل عوامل مختلف در حال سقوط است، اما به طور متوسط ​​این کشور حداقل 3 میلیون کیسه قهوه 60 کیلوگرمی تولید می کند.

  این کشور به طور معمول قهوه محبوب عربیکا و انواع مختلفی را پرورش می دهد. رایج ترین انواع قهوه در گواتمالا انواع ، بوربن، کاتورا، ماراگرافی است. اما هنوز هم گونه‌های کم نظیر دیگری مانند پاسامارا وجود دارد.

  شرایط رشد قهوه در گواتمالا

  گواتمالا یکی از متنوع ترین شرایط آب و هوایی برای رشد قهوه را دارد و به همین دلیل است که بسیاری از انواع مختلف قهوه در این کشور رشد می‌کنند.

  همچنین شرایط آب و هوایی در این کشور به این معنی است که می توانید انتظار داشته باشید طیف گسترده ای از طعم های قهوه را از گواتمالا دریافت کنید.


  به طور کلی ،در این کشور حدود 277000 هکتار قهوه کاشته شده است و بیشتر مزارع از ارتفاعات بالایی برخوردار هستند که از 1600 تا 16400 پا می باشد.

  همچنین دمای هوا در بیشتر مناطق کشور به طور معمول از 60 تا 90 درجه فارنهایت متغیر خواهد بود.

  در مورد خاک ، بیشتر مناطق بزرگتر قهوه در گواتمالا مانند Atitlan دارای خاک آتشفشانی غنی هستند که برای رشد قهوه بسیار مناسب است.

  مناطق زیر کشت

   

  1. آنتیگوا

  آنتیگوا بهترین منطقه قهوه در گواتمالاست و به دلیل داشتن خاک آتشفشانی غنی و رطوبت کم ، مشهور است.

  همه اینها شرایط مناسب برای رشد قهوه را ایجاد می کند. وکیفیت قهوه آنتیگوا را ارتقا می دهد. طعم و عطر قهوه این منطقه بیشتر متمایل به طعم های شیرین، ترش و شکلاتی هستند.

   

   

  2. آتیتلان

  از بین مناطق مرتفع قهوه در گواتمالا، آتیتلان دارای غنی ترین خاکهای آتشفشانی با مواد آلی زیاد است.

  در 99 درصد آتیتلان قهوه در دامنه آتشفشان‌های اطراف دریاچه آتیتلان کشت می شود. و قهوه رشد یافته در اینجا طعمی ترش و عطری شبیه به گل دارند.

  3. کوبان

  با بارندگی های منظم که 9 تا 10 ماه از سال به طول می انجامد، قهوه کوبانی به عنوان یکی از بهترین قهوه‌ها در گواتمالا می‌باشد.

  البته همین آب و هوا باعث می‌شود که خشک کردن قهوه در کوبان مشکل باشد. و بنابراین خشک کردن مکانیکی در این منطقه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  قهوه ای که از این منطقه جنگلی نیمه گرمسیری بدست می‌آید، دارای طعمی شیرین و خاص است.

  4. هوهیوتینانگو

  بر خلاف سه منطقه رشد قهوه دیگر ، هوهیوتینانگو دارای خاکهای غنی آتشفشانی نیست. درعوض، این منطقه بسیار خشک است که دارای آب و هوای قابل پیش بینی تری است و از این رو آن را برای رشد قهوه مخصوص (اسپشیالیتی) کامل می کند. قهوه‌های تولید شده در این شهر دارای طعمی تند هستند.

  5. فرجانس

  شهر فرجانس ارتفاعات بسیار زیادی دارد. باران در این منطقه بسیار زیاد می‌بارد. قهوه‌های این منطقه را می‌توان با شهر آنتیاگو مقایسه کرد.

  جمع بندی

  گواتمالا نهمین تولید کننده بزرگ قهوه در جهان است ، این کشور سالانه بالغ بر 3 میلیون کیسه قهوه تولید می کند و حداقل 89 درصد از آن را صادر می کند. صادرات قهوه حدود 15٪ از تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می دهد.

  قهوه در مناطق مختلف کشور فرآوری می شود. فصل برداشت قهوه در این کشور بین ماه های دسامبر و آوریل است.

  گواتمالا 277000 هکتار مساحت زیر کشت قهوه دارد. بیشتر مناطق زیر کشت قهوه دارای مزارع با ارتفاع زیاد هستند. و عموما قهوه های گواتمالا در ارتفاع بالا کشت می شود.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :