ارزش غذایی هسته خرما

توضیحات:

 • به نام خدا

  ارزش غذایی

  آنالیز هسته خرما انجام شده و مواد تشکیل دهنده عمده آن مشخص شده اند که همه برای بدن مفید هستند و  حاوی کلیه گروه های غذایی مورد نیاز بدن شامل کربوهیدرات، چربی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی به میزان قابل توجه می باشد. خوردن حجم کمی از آن بخش قابل توجه ای از نیاز مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین می کند.

  از هسته خرما میتوان به عنوان منبع غنی از فیبر خوراکی، آنتی اکسیدان‌های طبیعی و مقاوم در برابر حرارت و روغن‌های اُمگا 6 و 9 نام برد . هسته های خرما حاوی مقادیر زیادی ترکیبات فنولیک و آنتی اکسیدان هستند. 

  از حیث عناصر معدنی پتاسیم و فسفر دارای بالاترین مقدار و پس از آن  کلسیم ، منیزیم ، آهن و منگنز قرار گرفته اند.

  از ديگر از تركيبات علمكردي هسته خرما میتوان به سلنيوم اشاره نمود اين تركيب مي تواند به عنوان آنتي اكسيدان براي درمان امراض انساني مورد استفاه قرار گيرد.

  فیبرها بخش اعظمی از ترکیبات هسته خرما را به خود اختصاص داده اند و بخش قابل توجهی از ارزش تغذیه ای هسته های خرما مربوط به محتوای بالای فیبر آن ها است. بر همین اساس مناسب برای آماده سازی غذا هایی بر پایه ی فیبر و یا غنی سازی محصولات با فیبر می باشند. 

  بسیاری از محققین افزودن آرد هسته خرما را به دلیل محتوای زیاد فیبر موجود در آن جایگزین مناسبی برای سبوس دانسته‌اند.

  از آنجا که فیبرهای رژیمی در کشور ما به دلیل فقیر بودن مواد غذایی که روزانه مورد استفاده افراد جامعه قرار میگیرند بسیار پایین می باشد ، لذا می توان از آن جهت تولید و غنی سازی مواد غذایی پرمصرف جامعه نظیر نان که قوت اصلی مردم جامعه را به خود اختصاص داده و محصولات لبنی استفاده نمود.

  میزان نیاز روزانه انسان به آهن بین  6-40 میلی گرم است و از آنجا که میزان آهن موجود در هسته  خرما بالا می  باشد می توان از آن به منظور تامین بخشی از آهن مورد نیاز بدن استفاده نمود.


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :