راهنمای قهوه برای والدین و تاثیر نوشیدن قهوه بر فرزندان

توضیحات:

 • به نام خدا

  راهنمای قهوه برای والدین و تاثیر نوشیدن قهوه بر فرزندان

  موضوعی که ذهن خیلی از خانواده ها را درگیر خود می کند، نوشیدن قهوه برای فرزندان خود می باشد که آیا این موضوع می تواند تاثیرات منفی بر کودکان و بچه ها داشته باشد یا بالعکس؟ ما در این مقاله سعی داریم راهنمای قهوه برای والدین ارائه دهیم تا بتوانند در مورد این موضوع تصمیم بهتری بگیرند.

  اگر بخواهیم به عنوان یک راهنمای قهوه برای والدین به طور کلی موضوعی را بیان کنیم باید گفت: اگر کودک شما هر چند وقت یک بار یک جرعه قهوه بنوشد، تأثیر منفی بر سلامتی او نخواهد داشت. با این حال، این سوال پیش می آید که آیا کودکان قبل از بلوغ نباید قهوه بنوشند؟ و یا حتی برخی از پزشکان توصیه می کنند که حتی نوجوانان تا رسیدن به بزرگسالی از نوشیدن قهوه دور باشند.

  آیا نوشیدن قهوه برای بچه ها مفید است یا مضر؟

  بسیاری از والدین نگران نوشیدن قهوه توسط فرزندان خود هستند، اما در عین حال آنها نمی خواهند طوری رفتار کنند که وقتی فرزند آنها با دوستانشان بیرون از خانه هستند این اتفاق و به دور از چشم آنها بیافتد.

  به عنوان یک راهنمای قهوه برای والدین باید گفت که سوالات زیادی در مورد این موضوع وجود دارد، اینکه به طور کلی قهوه یک نوشیدنی بی ضرر است، اما شما احتمالاً نگران این موضوع هستید که اگر قهوه بی ضرر است برای قرار گرفتن در برنامه روزانه فرزند شما نیز مناسب است؟

  بدیهی است که قهوه نوشیدنی کافئین دار است و اگر بیش از حد در روز مصرف شود یا خیلی دیر وقت مصرف شود، می تواند خواب را مختل کند. این موضوع در کودکان و نوجوانان بیشتر از بزرگسالان دارای اهمیت می باشد زیرا:

  بررسی ها نشان می دهد که خواب در رشد ذهن و مغز کودکان بسیار حائز اهمیت است. خواب مستقیماً با شادابی و احساس شادی در کودکان ارتباط دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که، خواب بر هوشیاری و توجه، عملکرد شناختی، خلق‌وخو، انعطاف‌پذیری، کسب قدرت تکلم، یادگیری و حافظه آنها نیز تأثیر می‌گذارد.

  بعضی از تحقیقات نشان داده است که میزان مصرف کافئین بر میزان رشد فرزندان تاثیرات منفی دارد که البته تعدادی از محققان این موضوع را کاملا رد کردند و نتیجه دقیقی در مورد آن وجود ندار. اما موضوعی که به طور قطع ثابت شده است میزان مصرف قهوه می باشد که می تواند در این موضوع بسیار تاثیر گذار باشد.

  سایر مضرات قهوه برای کودکان

  گفتیم کمبود خواب مهمترین نقش منفی می باشد که قهوه برای کودکان و نوجوانان خواهد داشت(خواب استاندارد کودکان 6 تا 13 سالگی: 9 تا 12 ساعت و نوجوانان 14 تا 17 سالگی: 8 تا 10 ساعت است)

  ولی تاثیرات منفی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است نوشیدن قهوه بر روی کودکان و نوجوانان داشته باشد.

  • کم کردن اشتها: کودکان و نوجوانان در سن رشد قرار دارند و داشتن تغذیه مناسب در این سنین بسیار حائذ اهمیت می باشد. قهوه به خاطر کافئین موجود در آن یک ماده غذایی محرک به حساب میاد که می‌تواند موجب کاهش اشتها شود.
  • تاثیرات منفی در استخوان بندی: استخوان بندی در سنین کودکی می باشد که شکل اصلی خود را پیدا می کند. همه ما میدانیم که کلسیم مهمترین ماده ای می باشد که روی استخوان بندی انسان تاثیر مثبت دارد. قهوه یک ماده غذایی مدر (ادار آور) به حساب میاد که طبق آزمایشات انجام شده دفع آب بدن باعث دفع شدن کلسیم از بدن خواهد شد. (هر فنجون قهوه تقریباً 6 میلی‌گرم کلسیم از بدن دفع میکنه)
  • بیش فعال شدن: کودکان به خاطر سیستم بدنی که دارند نسبت به سنین بالا دارای فعالیت بالاتری می باشند. حالا اگر این فعالیت بالا از تعادل خارج شود با اختلالی به نام بیش فعالی همراه می شود که کودک و نوجوان با اختلالاتی مانند عدم تمرکز و توجه روبه رو می شود. کافئین موجود در قهوه یک ماده محرک می باشد که می تواند تاثیر منفی در مورد این موضوع داشته باشد.

  نوشیدن چه مقدار قهوه برای کودکان مجاز است؟

  اگر با اجازه دادن به کودکان خود برای نوشیدن قهوه احساس راحتی می کنید، مهم است که از نوشیدنی های قهوه با میزان بالای کافئین یا شکر خودداری کنید.

  با توجه به اینکه کافئین زیاد و قند اضافی می تواند تأثیرات منفی مهمی بر سلامتی کودک شما بگذارد، شما باید با محدود کردن مقدار قهوه ای که کودک شما هر روز مصرف می کند، این تأثیرات را کاهش دهید.

  سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا توصیه می کند که بزرگسالان می توانند با خیال راحت تا 400 میلی گرم کافئین در روز مصرف کنن ، یعنی حدود چهار فنجان قهوه در روز، اما این موضوع برای کودکان و فرزندان کاملا متفاوت است.

  آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که کودکان را به استفاده از 100 میلی گرم کافئین در روز محدود کنید، یعنی حدود یک فنجان قهوه در روز، اما بهداشت کانادا راهنمای قهوه برای والدین را به طور دقیق تری بیان می کند:

  • کودکان چهار تا شش ساله با خیال راحت می توانند 45 میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند.
  • کودکان هفت تا نه ساله با اطمینان می توانند 63 میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند.
  • برای کودکان ده تا دوازده ساله این میزان و حد مجاز حدودا 85 میلی گرم کافئین در روز می باشد.
  • کودکان 12 تا 18 ساله با اطمینان می توانند 2.5 میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز مصرف کنند.

  به خاطر داشته باشید که قهوه تنها محصول کافئین دار نیست که ممکن است کودکان شما در طول روز مصرف کنند، این توصیه ها برای مصرف کافئین، همچنین شامل کافئین مصرفی کودکان در نوشابه، چای، نوشیدنی های انرژی زا و شکلات است.

  نتایج مصرف زیاد کافئین در فرزندان

  مصرف بیش از حد کافئین در کودکان می تواند منجر به بی خوابی، بی حسی، سردرد، مشکل در تمرکز، افزایش ضربان قلب، نوسانات خلقی، بیش فعالی و حتی ناراحتی معده شود.

  از آنجا که آستانه کافئین در کودکان کمتر است، این علائم را سریعتر از بزرگسالان تجربه می کنند. به خصوص وقتی تازه وارد دنیای قهوه شده اند و آن را به همراه نوشابه، شکلات و نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند، مصرف بیش از حد آن برای آنها آسان است که باعث به هم ریختن ریتم قلبی ناشی از مصرف کافئین زیاد می شود.

  در همین ارتباط داستان تلخی که لازم است بدانید این است که در سال 2017 ، یک نوجوان پس از نوشیدن یک نوشیدنی انرژی زا، لاته و نوشابه در مدت زمان دو ساعت درگذشت که بعدا مشخص شد دلیل اصلی این موضوع کافئین می باشد.

  همچنین تحقیقات انجام شده بر روی موشهای آزمایشگاهی نشان داده است که کافئین می تواند میل به مصرف سایر محرکها را افزایش دهد.

  ما در این مقاله راهنمای قهوه برای والدین تلاش کردیم که نکاتی را در مورد تاثیرات منفی و مثبت قهوه برای کودکان و نوجوانان بیان کنیم که بتواند برای آنها و آینده کودکانشان مفید باشد. در صورتی که نکته ای در مورد مطالب گفته دارید، خوشحال میشویم که آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اکسیر نخل
  تماس : 09055960020
  انتشار مطلب در :